reklam
reklam

Hoparlör Nedir? Hoparlör Ayarları ve Hoparlör Testi

Hoparlör Nedir? Hoparlör Ayarları ve Hoparlör Testi

Hoparlör, elektrik akımındaki değişimleri ses titreşimlerine çeviren aletlere verilen isimdir. İlk olarak 1924-1925 yıllarında Chester W. Rice ve Edward W. Kellog tarafından üretilmiş olan hoparlörler zamanla gelişti ve değişti. Son olarak ise günümüzde kullandığımız modern hallerini aldılar. Hoparlörleri bugün hemen her yerde kullandığımız gibi hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan bilgisayarlarımız içerisinde de sıklıkla kullanıyoruz.

Hoparlör Ayarları

Hoparlörlerinizi bilgisayara bağladığınız andan itibaren şayet ses kartınız için çalışan ekstradan bir yazılım yoksa işletim sisteminizin belirlemiş olduğu varsayılan ayarlar kullanılacaktır. Windows işletim sistemi içerisinden ses denetimi ayarlarına giriş yaptıktan sonra bilgisayarınızın hoparlörleri için birçok farklı ayarlamayı yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda müzik ve video oynatmak için kullanmış olduğunuz medya oynatıcıları da kendi içerisinde ayar yapmanıza izin veren bazı ekolayzır araçları barındırabilmektedir. Bu araçlar yardımıyla da daha net ayarlar yapma imkânına sahip olabilirsiniz.

Hoparlör Testi

Hoparlörlerinizi veya ses sisteminizi test etmek istiyorsanız bu konuda size yardımcı olabilecek SoundCheck ve TrueAuido gibi birçok farklı yazılım bulunmaktadır. Bu yazılımlar sayesinde Windows'un aksine daha geniş bir düzlemde testlerinizi gerçekleştirebilir ve bilgisayarınıza bağlı hoparlörler için ayarlamalar gerçekleştirebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al