reklam
reklam

Software Nedir? Software Çeşitleri Nelerdir?

Software Nedir? Software Çeşitleri Nelerdir?

Software (Yazılım), bilgisayar ve bilgisayar mantıklı diğer elektronik aygıtların birbiri arasında gerçekleşen haberleşmelerin uyumunu sağlamaktan yükümlü olan ya da bu haberleşmeyi geliştirmeye yardımcı olan makine komutlarıdır. Bilgisayar ve benzeri cihazlar içerisinde yazılımlar donanımların tam olarak doğru şekilde işlevini yerine getirmesine yardımcı olurlar. Yazılım olmadan tek başına donanım hiçbir anlam ifade edemeyeceği gibi donanım olmadan da yine yazılım kendi başına bir anlam ifade edemeyebilir.

Yazılımların tümü belli başlı standart haline gelmiş olan yazılım dilleriyle meydana getirilmektedir. Tamamı İngilizce dilinde olan bu yazılım dillerine örnek olarak Pascal, C++ ve Java gibi örnekleri verebilmemiz mümkündür.

Software Çeşitleri

Bilgisayarımızın içerisinde görmüş olduğumuz hemen her türlü şey aslında bir program yani yazılımdır. Buna ilk olarak örneği işletim sitemleri olarak verebiliriz.

a) İşletim sistemi yazılımları

Bilgisayarın açıldığı andan kapandığı ana kadar bilgisayarın donanımlarının doğru şekilde çalışmasına yardımcı olan bilgisayarın ana yazılımıdır. İşletim sistemleri ana ve yan belleklerin tümünün en verimli şekilde kullanılmasına yardımcı olur ve bilgisayarınız kapanana kadar size eşlik eder.

b) Uygulama Yazılımları

Uygulama yazılımları belli bir konuda meydana çıkan problemi ortadan kaldırma amacıyla meydana getirilen yazılımlardır. Örneğin Microsoft'un Office ürünü de bir Uygulama yazılımıdır. Office'in temel amacı bizlerin hesaplama ve yazı, sunum gibi ihtiyaçlarımızı ortadan kaldırmaya yardımcı olmasıdır.

c) Programlama/Yazılım Dilleri

Tüm bunların haricinde bir de yazılım dilleri programları vardır. Bu diller bilgisayarın komutlarıyla anlaşır ve sorunumuzu ortadan kaldırmaya yardımcı olan yazılımları meydana getirmemize yardımcı olurlar.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al