Giriş Yap / Kayıt Ol

HTTP/2, ilk defa 1999 yılında resmi olarak duyurulan HTTP/1.1 bağlantı protokolünün geliştirilmiş ve yenilenmiş sürümdür. HTTP/2 ile internet sayfalarının çok daha hızlı açılması, istek sayısının azaltılması, gelişmiş şifreleme metodlarının kullanılması gibi birçok yeni özellik internet kullanıcılarına sunuluyor.

HTTP’nin ilk sürümü World Wide Web dediğimiz internet ağının emekleme aşamalarında geliştirilen bir protokoldü. İlk olarak resmi şekilde 1999 yılında kullanımına başlayan bu protokolün kullanılmaya başlanmasının üzerinden neredeyse 20 yıla yakın bir zaman dilimi geçti.  Geçen tüm bu süre boyunca internet dünyası ilk kurulduğu halinden milyonlarca daha büyük bir dünya haline gelmesiyle internetin hayat damarlarından biri olan HTTP protokolünün de tekrardan revize edilmesi gerekiyordu.

HTTP/2

Google’ın SPDY protokolünden ilham alınarak geliştirilen HTTP/2 ile tam olarak bu revizyon işlemi gerçekleştirildi ve HTTP/1.1’de sahip olunmayan bir çok özellik avantaj bu internet protokolüyle internet kullanıcılarına sunuldu. Genel hatlarıyla HTTP/2’nin başlıca özellikleri;

  • Oluşturulan istek sayısının daha az olması
  • İnternet sayfalarının 2 katından daha hızlı yüklenip açılması
  • Gecikmenin yüksek oranda düşüşü
  • Üstbilgi sıkıştırma
  • Sunucu Push teknolojisi
  • TLS benzeri gelişmiş güvenlik katmanları

HTTP/2’ye Geçmek

Bir kullanıcı olarak HTTP/2 protokolünü kullanmanız için Google Chrome olmak üzere Opera, Firefox, Internet Explorer 11, Safari, Amazon Silk ve Edge internet tarayıcılarının herhangi birinin güncel sürümünü kullanıyor olmanız yeterlidir. Zira, bu popüler internet tarayıcısı HTTP/2 protokolünü resmi olarak kabul eden ve destekleyen internet tarayıcılarıdır.

Eğer zaten hali hazırda yukarıdaki popüler internet tarayıcılarından herhangi birini kullanıyorsanız HTTP/2 protokolünü aktif hale getirmek için ekstradan yapmanız gereken bir şey yok, zira HTTP/2 için internet tarayıcıları zaten optimize edilmiş olacaktır. 

HTTP/2 Nasıl Kullanılır?

HTTP/2 protokolünün en önemli özelliklerinden biri de bir önceki HTTP protokolü olan HTTP/1.1 sürümüyle uyumlu olarak çalışmasıdır. Eğer HTTP/2 protokolü daha önceki protokolü desteklemiyor olsaydı muhtemelen internet dünyasında köklü değişikliklerin meydana gelmesi gerekecekti. HTTP/2 protokolünün daha önceki protokolleri desteklemesi sayesinde internet sitelerinin üzerinde veya kullanıcıların bağlantı ayarlarının üzerinde herhangi bir spesifik ayar yapmasına gerek kalmıyor. Yani, her şey daha önceden olduğu gibi işlemeye devam ediyor ancak HTTP/2’nin avantajları otomatik olarak hissedilmeye başlanıyor.

Eğer kullandığınız internet sunucusunun doğrudan sahibiyseniz ancak bu durumda HTTP/2’ye geçiş yapmanız için bir takım çalışmalar gerçekleştirmeniz gerekecek. Bu çalışmaları kısaca şu şekilde örnekleyebiliriz;

  • İnternet sunucunuzun güvenli bir bağlantı şekline sahip olmasını sağlayın. TLS’i kullanan ve internet sitenize SSL sertifikası satın alıp, kurulumunu gerçekleştirin.
  • HTTP/2 için internet sitelerinin geliştirici kısmında gerçekleştirilmesi gereken bazı ufak optimizasyon çalışmaları bulunuyor. Bunlara HTTP/2’nin Github sayfası üzerinden erişebilirsiniz.
  • Sunucunuz için gerekli yayın yazılımlarının HTTP/2 desteğine sahip olduğundan emin olun. Eğer sunucu değil de sadece hosting hizmetini kullanıyorsanız HTTP/2’ye geçiş için firmanıza neler yapmanız gerektiğini sorun.

kendoka avatar
kendoka
Web wiev olarak yapılan bir android uygulama http2 özelliklerinden faydalanabilir mi?

UZMANIN CEVABIEvet faydalanabilir. Eğer uygulama responsive bir internet sitesini çekecekse veya bir uygulama içinde bir web sayfası gösterilecekse hiçbir sıkıntı yok demektir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.