Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Probiyotikler, bağırsak mikroflorası üzerinde iyileştirici etkisi olan, sağlığa yararları bilimsel olarak kanıtlanmış canlı bakterilerdir. En genel probiyotik aileleri Lactobacillus ve Bifidobacterium, Escherichia, Enterococcus, Bacillus, Streptococcus’lardır. Saccharomyces boulardii probiyotik özellik gösteren tek mayadır.

Prebiyotik Nedir?

Prebiyotik, bağırsaktaki yararlı bakterilerin gelişimini hızlandıran, çoğalmasını sağlayan, konakçının sağlığını olumlu yönde etkileyebilen sindirilmeyen gıda bileşenleridir. Prebiyotikler sindirilemeyen karbohidratlardır. Pırasa, bamya, muz, soğan, ceviz, fındık, üzüm, elma gibi meyvelerde prebiyotikler doğal olarak bulunmaktadır.

Sinbiyotik Nedir?

Sinbiyotik, prebiyotik ve probiyotiklerin birlikte bulunduğu ürünlere denir. Probiyotik ve prebiyotikleri ayrı ayrı kullanmak yerine sinbiyotik kullanmak daha doğru olacaktır. Sinbiyotik ürünlere yoğurt örnek verilebilir.

Probiyotik

Probiyotikler Hangi Gıdalarda Bulunur?

Günümüzde tüketici ilgisinden dolayı probiyotik katkılı pek çok süt ürünü bulunmaktadır. Probiyotik gıdaların iyileştirici etkilerinin bilimsel olarak kanıtlanması ve bu alandaki çalışmaların devam etmesi, tüketicinin beslenme konusundaki bilincinin artması bu ürünlerin yaygınlaşmasına ve çeşitlenmesine neden olmuştur.  Probiyotikler yoğurt, ayran, peynir, kefir gibi süt ve süt ürünlerinde, şalgam ve bozada bulunur. Bazı araştırmacılar, piyasadaki yoğurtların içerdiği bakterilerin bağırsakta çoğalamayacağı için probiyotik içermediğini savunmaktadır. Bu nedenle piyasada probiyotik yoğurt gibi ürünler de görmekteyiz. Raflarda çok farklı probiyotik içeren ürün bulunmaktadır. Ancak bunların içerisindeki probiyotik miktarı ve bu ürünlerin raf ömrü boyunca probiyotiklerin canlılığını koruyup korumadığı ya da ne kadar koruduğu ile ilgili bir bilgi bulunmamakta. Geleneksel olarak mayaladığımız kefiri tüketmek daha yararlı olacaktır.

Çok fazla antibiyotik kullanmak, antibiyotik içeren gıdaları tüketmek, enfeksiyon, stres, yaş, gibi faktörler bağırsak florasını bozmaktadır. Probiyotik içeren gıdaların günlük olarak kullanımı insan sağlığı açısından önemlidir.

Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

  • Probiyotiklerin gastrointestinal sistem hastalıklarının tedavisi ve önlenmesinde etkili olduğu araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Yapılan çalışmalarda; radyoterapi gören kanser hastalarında ve antibiyotik kullanan hastalarda oluşan diyarenin probiyotik takviyesiyle önemli ölçüde azaldığı görülmüştür.
  • Laktoz intoleransı bağırsak mukozasının bozulması sonucu laktaz enziminin azalmasıyla oluşur. Bifidobakteriler ve diğer probiyotik bakterilerin klinik preperasyonlarının, laktoz intoleranslı hastalara uzun süre verilmesiyle hastalarda semptomların azaldığı veya tamamen ortadan kalktığı gösterilmiştir.
  • Probiyotik mikroorganizmaların tüketiminin çocuklarda diyare, solunum ve diş çürümesi enfeksiyonlarını azalttığı görülmüştür.
  • Probiyotik mikroorganizmalarla desteklenmiş bebek mamaları, kompleks diyete geçme sırasında oluşan akut diyare ve kabızlığı azaltmaktadır.
  • Çeşitli probiyotik ve prebiyotiklerin kalsiyum emilimini artırma özelliği vardır ve bu özellikle çocuklar için önemlidir.
  • Probiyotik bakterilerinin bağırsak sistemi açısından önemli etkileri bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.