Giriş Yap / Kayıt Ol

Keyword Domain, alan adının içinde hedef anahtar kelimenin veya yüksek potansiyelli anahtar kelimelerin geçtiği alan adı türleridir. Keyword Domain’ler sıradan Domain’lere göre değerli kabul edilmesine karşın kesinlikle Jenerik Domain kadar değerli değildirler. Zira Jenerik Domain zaten kendi başına Keyword Domain olabilme şansına da sahip demektir.

Keyword Domain’ler genellikle bir kelime veya kelime gurubunu hedef alırlar. Örneğin oyun.com bir Jenerik Domain’iken, oyunoyna.com adresi Keyword Domain örneğidir. “Oyun oyna” kelimeleri Google ve daha birçok arama motorunda sıklıkla arandığı için bu kelimenin arama sorgusu sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde etme şansı da oldukça yüksektir.

Keyword Domain

Keyword Domain’ler sıradan alan adlarıyla karşılaştırıldığında belli bir hedef veya kitleye yönelik içerik sunulacaksa daha faydalı olabilir. Tıpkı Jenerik Domain’lerde olduğu gibi Keyword Domain’lerde de çok yüksek maddi değer biçilen alan adları vardır. Örneğin klimaservisi.com veya kombitamiri.com gibi alan adları bu işe yönelik servis sunan birçok firmanın satın alıp, içeriklerle birlikte ürünlerini ve hizmetlerini pazarlamak isteyeceği bir alan adlarıdır.

Keyword Domain Özellikleri

Jenerik Domain’in aksine Keyword Domain’lerin özellikleri net sınırlarla belirlenmiş değildir. Daha çok, arama potansiyeli olan kelimelerin bir araya getirilmesiyle elde edilen ve mümkün olduğunca insanların doğrudan aradığı anahtar kelimeler Keyword Domain olmak için uygundur. 

Keyword Domain’lerde tam uyumluluk veya yarı uyumluluk vardır. Bunu hemen basit bir örnek ile açıklayalım; yolyardimi.com alan adı tam Keyword Domain olma özelliğine sahiptir. Zira internet üzerinden yol yardımı arayan bir kullanıcı arama kutucuğuna direk “yol yardımı” yazarak arama yapabilir veya en fazla “İstanbul yol yardımı” gibi üç kelimeye çıkan aramalar gerçekleştirebilir.

Yolyardimim.com alan adıysa, diğer alan adını içerisinde barındıran ve ekstradan sonuna ek getirilerek türetilen bir alan adıdır. Asıl anahtar kelime “Yol yardımı” kelimesi olduğu için bu alan adı yarı Keyword Domain olma özelliğini taşımaktadır. Yine de her iki alan adının da Keyword Domain olma özelliği taşıdığını inkar edemeyiz.

Peki, bir Keyword Domain’in avantajları nelerdir?

  • İnternet kullanıcılara direk sitenin içeriği hakkında bilgi vererek diğer sitelerden ayrışabilirler.
  • Hedeflenen anahtar kelimede doğru çalışmaların yapılması halinde daha iyi sıralama dereceleri elde edebilirler.
  • Birçok açıdan akılda kalmaları standart bir domain’e göre çok daha kolaydır.

Tüm bunlara karşın Keyword Domain’ler her kullanıcıya veya her şirkete uyum sağlayamayabilir. Nitekim Keyword Domain’ler büyük şirket ve işletmeler için;

  • Düşük PR
  • Marka Bilinirliğinin sağlanmasının güçlüğü
  • Sosyal medyada yetersiz kalınması

gibi dezavantajlara sahiptir. Bu dezavantajları bazı şirketler bu alan adlarını sadece belli amaçlar için kullanarak avantaja çevirebilirler. Örneğin bu alan adlarını birer paravan blog olarak kullanıp, ana sitelerini destekleyebilir ve bu kelimeden gelecek olan trafikleri de havada kaparak kendi sitelerini içeriklerle işaret edebilirler.

Tıpkı Jenerik bir Domain’de olduğu gibi Keyword Domain’de de alan adı uzantısının önemi yoktur. Yine de akılda kalıcılık nedeniyle en çok değer gören alan adları .com, .net veya .org uzantılarına sahiptir. 

Keyword Domain Bulma

Keyword Domain bulmak, Jenerik Domain bulmaya göre daha kolay bir yol olarak görülebilir ancak gerçekten değer biçilebilecek ve insanların sahip olmak isteyeceği alan adlarına sahip olmak her zaman sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bu nedenle Keyword Domain bulmak için öncelikle alan adı konusunda ön bilgi edinmeniz ve ardından da hangi alanda hangi tip domain’lerin iş yapacağını tahmin etmeniz gerekir.

Tüm bunları yaparken de sahip olacağınız alan adının aylık tahmini trafik hacmini ölçümlemeniz gerekir. Zira hiç kimse aylık arama değeri çok düşük olan alan adları için ödeme yapmak istemeyecektir. Bulacağınız alan adının Keyword olma özelliğine sahip olmasının yanı sıra pazar payının yüksek olması da son derece büyük önem taşıyor. Çok güzel keyword domainlerin büyük bir bölümünün boş olduğunu gördüğünüzde şaşırmayın, zira insanlar Keyword domain söz konusu olduğunda sadece gerçekten değerli alan adlarını dikkate alıyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.