Giriş Yap / Kayıt Ol

Klasik düzenleyici, WordPress’in belirli bir sürüme kadar yanında getirdiği içerik düzenleme alanının adıdır. Her ne kadar günümüzde blok düzenleyici, diğer adıyla da Gutenberg yazım aracını kullanılıyor olsa da, günümüzde pek çok kullanıcının Klasik Düzenleyici’ye alışık olduğu su götürmez bir gerçek.

Modern internet platformları bloklar halinde içerik girilebilen alanları kullanmaya başladılar. Bu siteler arasında Medium ve Linkedin ile birlikte Notion gibi araçlar da yer almakta. Wordpress geliştiricileri de bu hareketlenmenin arkasında kalmadan takip etti ve Gutenberg blok düzenleyiciyi yayına sürdü. Fakat diğer sitelerin aksine kullanıcılar WP’nin içerik girme alanına oldukça bağlıydılar. Dolayısıyla geliştiriciler eski içerik panelini de eklenti ile kullanılabilir hale getirmeyi unutmadılar. Bu yeni eklentiyle gelen, eski panelin adı ise Klasik Düzenleyici oldu.

Klasik Düzenleyici

Bu plugin ile birlikte yazarlar içeriği ya da sayfaları bloklar halinde düzenlemektense, bir bütün halinde düzenliyorlar. Forum ya da Word programından da alışık olduğumuz haliyle kullanılabilecek ve ihtiyaç duyulabilecek araçlar düzenleyicinin üst panelinde yer alıyor. Gutenberg güncellemesi ile gelinen noktada ise kullanıcılar için her blok ayrı bir yazı gibi düşünülebilir. Kullanım açısından hangisinin daha öne çıktığını söylemek oldukça zor, her ne kadar modern arayüz yazarlara pek çok olanak sağlıyor olsa da eski panelin uzun yıllardır kullanılıyor olmasının getirdiği çeşitli alışkanlıklar olduğu da ortada. Eğer eski arayüze dönmeyi tercih ederseniz eklentiyi WordPress’in ücretsiz plugin marketinden edinebilirsiniz. Eklentiyle birlikte blok düzenleyici ortadan kalkacak ve eski panel yeniden gelecektir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.