Giriş Yap / Kayıt Ol

Link değişimi, internet sitesi sahiplerinin iki site arasında veya çapraz bir link organizasyonu halinde HTML linklerini kendi internet sitelerine yerleştirerek backlink elde ettiği bir çalışma türüdür. Google ve diğer arama motorlarının yapay zeka kullanımına geçiş yapmasından önce link değişimleri gerçekten faydası görülen ve Pagerank değerinin arttırılmasına yardımcı olan bir link inşası yöntemiydi ancak günümüz itibariyle artık link değişim ağları için başta Google olmak üzere diğer tüm arama motorları negatif bir tutum takınmaktadır.

Link Değişimi

Link Değişimi

Link değişimi gerçekleştirmenin birçok yolu vardır. İki Webmaster A sitesi ile B sitesi arasında link değişimi yaparak kendi linklerini birbirlerinin internet sitesine yerleştirerek link takası gerçekleştirebilmekteydi. Özellikle alanları benzer siteler arasında yapılan bu link değişimleri hem iki sitenin de daha iyi sıralamalar elde etmesine hem de okuyucu kitlesini birbirleriyle paylaşmasına yardımcı oluyordu. 

Daha sonradan Google ve diğer arama motorları link değişimi işlemlerini cezalandırmaya başlayınca internet sitesi sahipleri çapraz linkleme organizasyonlarıyla link değişimi işlemini gerçekleştirmeye devam etti. 

Çapraz linklemede, A sitesi B sitesine link verirken C sitesi A sitesine ve D sitesi de B sitesine link çıkışı sağlıyordu. Böylece algoritmanın dikkati çekilmeden tüm internet sitesi sahipleri hem link çıkışı elde ediyor hem de okurlarını paylaşabiliyordu. Bugün hala ufakta olsa etkisi görülebilen bir link inşası olmasına karşın link değişimi artık internet sitesi sahipleri tarafından uygulanan bir link inşası yöntemi değildir.

Link Değişimi Backlink

Sosyal medyanın popüler hale gelmesi ve sosyal medya platformlarının yaygınlaşmasından önce link inşası yapmak gerçekten oldukça zor bir işti. Link çıkışı sağlayan çok az site vardı ve site sahipleri gerçekten kendi içerikleriyle uyumlu olan internet sitelerinden backlink elde etmekte güçlük çekiyordu. 

Akabinde her iki internet sitesinin de karlı çıkabileceği link değişimi yöntemiyle link inşası yapma yöntemi geliştirildi. Uzun yıllar boyunca faydalanılan bir yöntem olan link değişimi sayesinde birbirine benzer internet siteleri kolayca backlink’ler elde ederek arama motoru üzerindeki otoritelerini sağlamayı başardı.

Sosyal medya kanallarının gelişmesiyle birlikte link türleri de değişti ve gelişti. Algoritmaların değişmesiyle birlikte link değişimleri fark edilir hale geldi ve kaliteli çeşitli linkler önem kazanmaya başladı. Link değişimi hala birçok kullanıcı tarafından backlink amacıyla tercih edilen bir yöntem olmasına karşın, link değişiminin size şu gibi dezavantajları dokunabilir;

  • Siteniz Google tarafından cezalandırılabilir ve spam link kasma gerekçesiyle sandbox’a gönderilebilir.
  • Sitenizin düzenli okurları, link değişimi gibi eski moda yöntemlerle gelir elde ettiğinizi düşünebilir bu da sitenizin marka değerinin zarar görmesi anlamına gelir.
  • Daha sonradan kurtulmak isteyeceğiniz kaliteli olmayan link çıkışları internet sitenizin üzerine yapışıp kalabilir.
  • Link verdiğiniz internet sitelerinin içerikleri kaliteli olmaması halinde aktif kullanıcılarınızı kaybetmenize neden olabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.