Giriş Yap / Kayıt Ol

Mailbot, e-posta servisi sağlayıcıları tarafından, kullanıcıları ekstrem durumlardan haberdar etmesi için kullanılan bir bot mail hesabıdır. Önceleri sadece en yaygın olarak kullanılan e-posta servisi sağlayıcısı olan Yahoo tarafından kullanılan Mailbot servisi, daha sonradan tüm e-posta servis sağlayıcıları tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Mailbot, yalnızca gerçekten müdahale edilmesi gereken durumlarda kullanıcılara otomatik mesajlarla ulaşmaya çalışır. Bir mail göndermek istediniz ancak o anda sunucuda meydana gelen bir sorun nedeniyle e-posta gönderilemedi, bu durumda mailbot size bir rapor maili gönderecek ve mailinizin iletilemediğini size bildirerek mailinizin ulaşmadığına dair bir nevi size bildirim servisi sunacaktır.

Mailbot

Mailbot’un size otomatik bir e-posta göndermesinin bunlar gibi birçok nedeni olabilir;

  • Göndermek istediğiniz mail adresinin geçerli olmaması yanlış veya eksik yazılması
  • Gönderdiğiniz mailin sunucudan kaynaklanan sorunlardan dolayı iletilememiş olması
  • Mailin sunucu gecikmesine uğraması sonucunda gönderilememesi 

Mailbot’unu tanımlamak için artık her servis farklı bir mail adresi kullanıyor. Yine de internet kullanıcılarının bu konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmayışı bazen e-posta dolandırıcılığının ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Bazı internet korsanları e-posta servisi sağlayıcılarının mailbot mesajlarını taklit eden hesaplardan taklit e-postaları göndererek, şifrenizi iletmenizi veya tıklayacağınız bir link ile sizi mail servis sağlayıcınızın dışında bir internet sayfasına çekmeyi planlayabilirler.

Bu gibi durumlarda mail sağlayıcılarının sizinle doğrudan irtibat kurmak için mailbot servislerini kesinlikle tercih etmeyeceklerini ve mailbot’ların otomatik yazılımlar tarafından kontrol edilen programlar olduğunu bilmeniz dolandırılmanızın ve hesap güvenliğinizin aşılmasının önüne geçmenize yardımcı olabilir.

Mailbot hesapları sadece kullanıcılara bildirim servisi sunmak amacıyla kullanılan hesaplardır. Bu hesaplar aracılığıyla hiçbir e-posta sağlayıcısı size doğrudan ulaşmak veya sizden herhangi bir aksiyon hareketinde bulunmanızı talep etmeyecektir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.