reklam1bosluksmm panel

Okuma İzni Nedir? Okuma İzni Nasıl Verilir

Okuma İzni Nedir? Okuma İzni Nasıl Verilir

Okuma İzni veya Read Permission, bir dosya için sistem yöneticisi tarafından tanınmış olan izin derecesidir. Yalnızca okunma izni verilmiş olan dosyayı sadece açıp görüntüleyebilirsiniz. Bu dosya üzerinde yalnızca okuma izniniz varsa dosyayı değiştiremez yada silemezsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirebilmeniz için ayrıca yazma iznine de ihtiyaç duyulur.

Okuma izni veya CHMOD sisteminin geliştirilmesinin ardındaki temel neden verilerin korunur şekilde diğer kullanıcılarla paylaşabilmesidir. En basit şekilde örnek vermek gerekirse Windows’un sistem dosyalarını da açıp görüntüleyebilir ancak bir çoğunun üzerinde yazma işlemi gerçekleştiremezsiniz. Bu sayede Windows’un temel dosyaları değiştirilmediği için Windows sürekli olarak doğru şekilde çalışmasını sürdürebilir.

Okuma İzni Nasıl Verilir?

Okuma izni vermenin birden çok yolu vardır. Normal kullandığımız bilgisayarlar üzerinde dosyaya okuma izni sağlamak için dosyanın özelliklerine ulaşıp, izin ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Sunucu üzerindeki dosyaların okuma iznini düzenlemek içinse Cpanel benzeri yönetim kontrolleri üzerinden dosya yöneticisini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda FTP yazılımları yardımıyla yetkili olarak giriş yaparak da bir dosya yada klasöre sağ tıklayıp özellikler sekmesinden izinlerini ayarlayıp okuma izni tanıyabilirsiniz. Tüm bu yöntemlerin dışında kullandığınız işletim sisteminin Terminal ekranı içerisinden de okuma izni verebilir ve diğer izinleri kontrol edebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al