wmaraci reklam

Terminal Nedir?

Terminal Nedir?

Terminal, Apple bilgisayarları ve Linux işletim sistemi kullanılan bilgisayarların içerisinde yer alan, kullanıcıların bir klavye ve ekran yardımıyla işletim sistemi yada yazılımları kontrol etmesine yardımcı olan komut ekranıdır. Terminal'i Windows işletim sistemli bilgisayarlarda Komut istemcisi veya komut satırı olarak biliyoruz. Bilgisayarın kullanıcı grafik arayüzüne sahip olmadığı zamanlarda tüm bilgisayarlar Terminal ve türevi benzeri ekranlar yardımıyla yönetiliyordu. Bu ekranlarda yalnızca belirli komutlar kullanılabilir ve bu kullanılan komutlar üzerinden işlemler gerçekleştirilebilir. Örneğin şuanda masaüstüne geçip klasör oluşturma işleminde yalnızca fareyi kullanabildiğimiz gibi Terminal ekranı yardımıyla da masaüstüne çıkış yapıp komutlar yardımıyla yeni bir klasör oluşturabiliriz.

Kişisel bilgisayar kullanıcıları tarafından Terminal ekranları pek bilinen ve kullanılan komut ekranları olmasa dahi özellikle sunucu yönetimi konusunda uzman kişiler çoğunlukla tüm işlevlerii grafik arayüzü yardımıyla gerçekleştiremediği için bu ekranı ve komutları bilmek zorundadırlar. Aynı şekilde yazılım geliştiricilerinin de Terminal ekranı ve komut satırına yakın olmaları onlara istedikleri yazılımları geliştirirken büyük bir artı katabilmektedir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 HTS Kaydı
  Abdullah İnstagram konuşmaları hts Ye yansırmı... HTS Kaydı
 • 2 Xing
  Zeynep Almanya'da hemşire olarak çalışmak için ilan vermek istiyorum... Xing
 • 3 YS Belgesi
  Mehmet Sami Merhaba, Kendi sunucum yok bir hosting firması bünyesinde barınmakta olan bir blog sitem var bunun i... YS Belgesi
 • 4 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 5 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al