reklam
reklam

Pedagoji Nedir? Pedagojik Formasyon Nedir?

Pedagoji Nedir? Pedagojik Formasyon Nedir?

Pedagoji, eğitim araştırmaları yapan, çocuklara yönelik incelemelerde bulunan bilim dalıdır. Diğer adı eğitbilim olan pedagoji alanında uzmanlaşan ve akademik eğitimini en az lisans seviyesi olmak üzere tamamlayan kişilere pedagog denir. Pedagoglar hem akademik anlamda, hem eğitim sisteminde, hem de sosyal yaşantıda oldukça önemli bir konumdadırlar. Dolayısıyla iyi pedagoglara sahip bir ülkenin geleceğine daha çok güvenebileceğini söyleyebiliriz.

Pedagojik eğitim geçmişte pek çok öğretmen tarafından alınmıyor, bu öğretmenlere çok daha sonralarında çeşitli formalite süreçleriyle durum aktarılmaya çalışıyordu. Pedagojinin öneminin anlaşılmasıyla beraber bu durum da doğal olarak değişti. Artık devletler ve kurumlar öğretmenlerinin aynı zamanda pedagojik alanda da oldukça bilgili olmalarına özen göstermekteler. Zira aileler için de bu durum oldukça önem kazanmış durumda. Sonuçta çocuklarımızın psikolojilerini emanet ettiğimiz öğretmenler bilinçsiz davranırlarsa geri dönüşü olmayan travmalara da neden olabilirler. Pedagoglar ve öğretmenler çocuğun psikolojik problemleriyle yüzleşerek çocuğa yardımcı olmaya çalışırken, diğer bir yandan da öğrenme kanallarını açar, sosyal ve fiziksel alanlarda da çocuğa yardımcı olurlar.

Pedagoglarla özel olarak iletişime geçerek rehberlik talep eden bilinçli ailelerin de sayısının arttığını görebiliyoruz. Çocuğumuzun sık yalan söylüyor olması, dikkat dağınıklığı, kavgacı tavırları bazen kolaylıkla atlatılabilen ve bir uzmanın yardımına ihtiyaç duyulan alanlar olabiliyor. Bu nedenle çocuk sahibi ebeveynlere bu noktada çocuklarının yanında olmalarının yolunun da kısmen bu destek olduğunu belirtelim. Çünkü bazı durumlarda çocuktan da ziyade ailenin davranışlarındaki değişiklikler de sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilmekte. Pedagog burada hem aileye, hem de çocuğa karşı bir rehber durumunda bulunmaktadır.

Pedagojik Formasyon Nedir?

Üniversitelerde çeşitli bölümlerde öğrenimlerini sürdüren lisans sınıfı öğrencileri, diplomalarını aldıklarında meslek arayışına giriyorlar. İşte bu noktada karşımıza pedagojik formasyon kavramı giriyor. Eğitim Fakültesi öğrencisi olmayan öğrencilere de eğitimle ilgili bir yıllık bir süreç işletilerek bu öğrencilerin de öğretmen olarak görev alabilmeleri sağlanmaya çalışıyor. Çünkü öğretmen bölümlerinde öğrenciler eğitim hayatlarında bu dersleri de almaktalar.

Formasyon alınabilen bölümler çoğunlukla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dersi verilmekte olan bölümler oluyor. Bu noktada şaşırtıcı gelse de bazı anabilim dalı olmayan bölümlerin de formasyon alabildiğini görüyoruz. Yani Matematik, Fizik, Tarih, Coğrafya gibi bölümlerin öğrencilerinin yanında Radyo, Televizyon ve Sinema öğrencileri de pedagojik formasyon alabiliyorlar.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al