reklamsmm panel

PIN Nedir?

PIN Nedir?

PIN (Personal Identfication Number), içerisinde alfanümerik veya sayısal karakterleri barındıran, bir sistemde erişim hakkına sahip olmak için kullanılan parolalardır. PIN kodları, çeşitli güvenlik sistemlerinde kullanılmaktadır. Örneğin, cep telefonlarının SIM kartlarında, sistemlerinde, bilgisayar ağlarında, kredi kartı ve ön ödemeli kartlarda en sık kullanılan parola türü PIN kodlarıdır. PIN kodu kullanılan sistemlerde, kullanıcının yetkili olarak erişim yapabilmesi için PIN’i doğru şekilde girmesi gerekir. Örneğin, bir kredi kartından alışveriş yapılması için PIN kodunun girişinin yapılması gerekir. Bu sayede bir kredi kartı kaybolsa dahi PIN kodu girilmeden işlem yapıldığı için yapılan ödeme işlemleri geçersiz kabul edilebilir.

PIN kodları her sistem tarafından farklı deneme sayısı mantığıyla korunur. Zira, bir PIN kodunu Brute Force ve Wordlist kullanarak kırmak yalnızca birkaç saat sürecektir. Oysa PIN kodları belli sayıda bir denemeden sonra kendini iptal etmek üzere kodlanmıştır. Örneğin, birçok cep telefonunda PIN’i 5 kere yanlış girmeniz halinde cihaz 10 dakika boyunca kendini beklemeye alacaktır. Yada bir SIM kartın PIN kodu 3 kere yanlış girilmesi halinde SIM Kart’ın PIN kodu girme menüsü iptal olacak ve kurtarma parolası denilen PUK kodu lazım olacaktır.

PIN’in Kullanıcıya Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

  • Kısa şifreler olduğu için girmesi çok kolaydır. Örneğin kredi kartları için 4 haneden oluşan PIN kodları kullanılır. Bu da güvenlik işleminin zaman almadan halledilmesine yardımcı olur.
  • PIN’in defalarca kez yanlış girilmesi mümkün değildir. Bu şifrenizin tahmin edilmesini imkansızlaştırdığı gibi kaybettiğiniz kredi kartı vb. önemli sistemlerde yetkisiz girişleri önler.
  • Kısa oldukları için akılda tutulması kolaydır.
Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al