reklam
reklam

Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Zararları

Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Zararları

Protein tozu, sporla ilgilenen ve özellikle de vücut geliştirme sporu yapanlar tarafından kullanılan protein içeriği yüksek bir ek gıdadır. Protein tozları günümüzde, peynir altı suyu, süt, soya fasülyesi, bezelye, kenevir, yumurta gibi çok çeşitli kaynaklardan elde edilebilmektedir. Bu maddelerin içerdiği protein izole edilerek toz haline getirilmekte ve ek bir gıda takviyesi olarak piyasada çeşitli şekillerde satılmaktadır. Tadının çok kötü olmasıyla meşhur protein tozları, günümüzde çikolata, muz, fındık gibi aromalarla tatlandırılarak çok çeşitli bir yelpazede kullanıcının beğenisine sunulmaktadır. Protein tozları piyasada tek başlarına ya da başka vitamin, mineral ve aminoasitler de eklenerek bulunabilir. Ayrıca, vejetaryen ve vegan kişiler için hayvansal gıda içermeyen çeşitleri de bulunmaktadır. İhtiyacı olan proteini karşılamakta zorlanan ya da dönemsel olarak protein alımını artırması gereken kişilerce sıklıkla tüketilen protein tozları, her dönemde tartışmalara da konu olmaktadır.

Protein Tozu Zararlı Mı?

Protein tozunun zararlı olduğu yönünde bir algı vardır. Bu algının geçerli ve geçersiz sebepleri vardır. Bunlardan bir tanesi protein tozunun alerjik bir takviye olduğudur. Toplumun geneli protein tozuna alerjik değildir, ancak sizin bünyeniz olabilir. Unutulmamalıdır ki, protein tozu bir ek gıdadır ve hiçbir takviye doktora danışılmadan alınmamalıdır. Protein tozuyla ilgili bir diğer tartışma ise, doğal olmadığıdır. Bazı merdiven altı ya da çakma protein tozlarında steroid ve anabolik takviyeler bulunabilir. Bunun dışında toz, içine tebeşir tozu gibi maddeler koyup seyreltilebilir. Bu yüzden protein tozu alırken dikkat edilmeli, güvenilir markalar kullanılmalı ve ürünün orjinalliğinden emin olunmalıdır. Bir diğer endişe ise protein tozunun böbrek iflasına sebep olabileceğidir. Protein tozunun gereğinden fazla alımı, tıpkı normal yollarla fazladan alınan protein gibi, iç organları yoracak ve hastalıklara sebep olacak sonuçlar doğurabilir. Protein tozu, sadece gerçekten takviyeye ihtiyaç olduğu dönemlerde kontrollü bir şekilde kullanılırsa zararsızdır.

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

Protein tozunun tek başına kilo almaya özel bir katkısı olmaz. Ancak, gereğinden fazla kullanımında çok fazla kalori içereceği için, fazla yenen herhangi bir başka yiyecek gibi kilo yapabilir. Her protein tozu kutusunun arkasında, ürünün bir servis başına içerdiği kalori belirtilir. Bu rakamı dikkate alarak, tükettiğiniz protein tozunun günlük kalori alımındaki yüzdesini hesaplayabilir ya da diyetisyeninize danışabilirsiniz. Protein tozunun su yerine yağlı süt gibi yüksek kalorili bir sıvıyla karıştırılarak tüketilmesi de, içereceği kalori miktarını artıracaktır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al