reklam
reklam

public_html Nedir? public_html Klasörü ve public_html İzinleri

public_html Nedir? public_html Klasörü ve public_html İzinleri

public_html, web hosting hizmetinde cPanel kullanan kullanıcıların karşılaşacağı bir kök dizinidir. Yani web sitenizin içerisinde direkt “siteadı.com/” yolunda dosyaların yer alması için bu dizin klasörünün kullanılması gereklidir. Aynı şekilde hosting içerisine kurulacak olan tüm dosyalar bir alt dizinde yer alacağı için hepsi kök dizinle bir şekilde bağlantılı olacaktır.

public_html Klasörü

Bu klasörü FTP’e eriştiğinizde veya cPanel içerisinden herhangi bir dosya yöneticisi kullandığınızda da görebilirsiniz. Web siteniz içerisinde yayınlanacak olan ve diğer kullanıcılar tarafından ulaşılabilir olacak olan tüm dosyaların bu klasör içerisinde yer alması gerekir. Tabii, bu klasör içerisinde bazı görüntülenemez dosyaların da yer alacak olması nedeniyle bu klasör altındaki tüm dosyalar kendince güvenlik açısından bazı özel dosya izinlerine sahiptir.

public_html İzinleri

Eğer hostinginiz yeni aktif edildiyse ve cPanel kullanıyorsanız bu klasör için herhangi bir izin değişikliği işlemi gerçekleştirmenize gerek yoktur. Ne zaman ki kuracağınız bir web yazılımı sizden ekstradan bir izin değişikliği talep ederse o durumda public_html’in izinlerini değiştirmeniz güvenlik açısından en iyisi olacaktır. Yanlışlıkla değiştirdiyseniz veya public_html’in yazma izinlerinin hatalı olduğu düşünüyorsanız kendiniz de bir FTP yardımıyla bu klasörün izinleri 755 olarak ayarlayabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  aylin özerol Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  esma Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Oznur İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Serdar Baş İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Emin Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al