reklam
reklam

Bitirme Tezi Nedir? Bitirme Tezi Nasıl Yazılır?

Bitirme Tezi Nedir? Bitirme Tezi Nasıl Yazılır?

Bitirme tezi, akademik eğitim alan lisans öğrencilerinin öğrenimlerini tamamlamaya yönelik eğitimlerinin son dönemlerinde yaptıkları tez çalışmasına verilen isimdir. Pek çok eğitim kurumunda resmi adı da bitirme tezi olarak geçen bu çalışmanın, akademik çerçevede yapılan diğer makale çalışmalarından pek de farkı bulunduğu söylenemez. Detaylı ve bilimsel olarak hazırlanan projelerde, hocaya yapılan sunum ve savunma aşamasını tamamlayabilen öğrenciler başarı ile mezun olabilmeye de hak kazanırlar.

Çoğunlukla yanlış bilinen birkaç noktaya da yanıt vermeliyiz. Bitirme tezleri oldukça yaygın kullanılan bir mezun olma koşuludur, ancak bütün kurumların böyle beklentilerinin bulunduğunu söylemek de doğru olmaz. Zira kimi üniversiteler yalnızca staj eğitimini bir mezuniyet koşulu olarak belirtir ve kimi eğitim kurumlarında ortalama puan dışında bir koşul ya da şart bulunmayabilir. Kısacası bunun kurumsal bir tercih olduğunu ve hatta büyük üniversitelerde fakülte ve enstitü kurumları arasında da değişiklik gösterebildiğini söyleyebiliriz.

Ayrıca bitirme tezlerinin çalışma aşamaları ne kadar benzerlik gösterse de, bu çalışmalarla yüksek lisans tez çalışmaları farklı şeylerdir. Bu noktada da özellikle öğrenci ebeveynlerinin kurumlara uzak oluşundan dolayı yanlış anlaşılmalar olabiliyor. Bitirme tezleri lisans öğrencilerinin son dönemlerinde yazdıkları bir mezun olma gereksinimidir. Yüksek lisans öğrencilerinin tez çalışmalarıysa alanlarındaki uzmanlıklarını tescillemeye yönelik hazırlanmaktadır.

Bitirme Tezi Nasıl Yazılır?

Öğrenciler üniversite eğitimleri boyunca gerek ödevleri gerekse projeleri kapsamında pek çok yazım görevi üstlenebiliyorlar. Bu görevler kısmen akademik kurallara da uygun olsalar da herhangi bir yayın organında yer alabilecek seviyede olmadıkları da gözle görülür durumda diyebiliriz. Bitirme tezleri için durum bundan biraz daha farklı.

Öğretim görevlileri bu noktada çoğunlukla, oldukça akademik bir içerik talep ediyorlar. Yani evet, belki yine yapılan çalışma büyük bir olasılıkla herhangi bir dergide ya da akademik yayında yer almıyor. Ancak yer alacak olduğunda editöryel ya da akademik bir yeniden bakışa ihtiyacının olmamasına da özen gösterilmesi bekleniyor. Bu da projenin daha profesyonel olmasında bir ön neden olarak karşımıza çıkıyor diyebiliriz.

Bu gözle baktığımız zaman kolaylıkla görebildiğimiz bir noktayı da hatırlayalım değil mi? Bitirme tezleri lisans öğrencilerini, buradan sonra girişebilecekleri akademik kariyere hazırlama misyonuna da sahip bir derstir. Öğrenciler nasıl tam anlamıyla bir akademik makale yazabilir ve bunu savunabilirler bunu uzman eğitimcileriyle öğrenirler ve buna yönelik çalışmaya başlarlar.

Bu saydıklarımızla birlikte bitirme tezlerinin nasıl yazıldığı sorusuna gelin maddeler halinde yanıt vermeye çalışarak yazımızı sonlandıralım.

  • Bitirme tezlerinde akademik üslup oldukça önemlidir. Bundan dolayı içerik bilimsel bir dil kullanılarak, kişisel kanılardansa kanıtlanabilir köşeler tercih edilerek yazılmalıdır.
  • Alıntılamalardan, alıntılama kurallarına dikkat edilerek yararlanılmalıdır ve genel olarak özgün bir içerik oluşturulmalıdır.
  • Proje sonunda açık yüreklilikle ve özgüvenle savunu yapılabilecek bir içerik oluşturmak gerekmektedir.
  • Proje içerisinde sorumlu hoca ile iletişim halinde kalınması oldukça önemlidir.
  • Özgünlük kontrol araçlarından faydalanmanızı tavsiye ederiz. Zira pek çok öğretmenin bu araçlardan faydalandığı ve not verirken bu kaynaklardan yola çıktıkları bilinmekte.
Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al