Giriş Yap / Kayıt Ol

Yayın alanında sıklıkla bir bölgeyi açıklamak için kullanılan Sidebar sözcüğü genellikle web sitesinin sağ veya sol kısmında yer alan kenar alanına denir.  Türkçesiyle kenar çubuğu olarak adlandırdığımız sidebar, WordPress başta olmak üzere birçok hazır CMS sisteminin ve web sitesinin mutlaka yer verdiği alanlardan biridir.

Sidebar içerisinde sitenin yapısı göz önünde bulundurularak farklı elementlere yer verilebilir. Örneğin bazı web siteleri sidebar bölgesini reklamları yerleştirmek için kullanırken bazı web siteleri de bu kısma hızlı linkler, ekstra bilgiler ve sosyal profillerini eklemek için kullanabilir. Her ne kadar bizlerin aklında sitelerin sağ kısmı sidebar olarak yer alıyor olsa da bir sidebar illa sağ tarafta konumlanmayabilir. Sitenin solunda yer alan kenar çubuğuna yani sütuna da Sidebar diyebiliriz.

Sidebar içerikten ayırarak kullanmak istediğimiz elementler, reklamlar ve bilgi notları için en ideal alanlardır. İçerikten ayrılan bu kısım sürekli içeriğin görüntülendiği alanlar içerisinde yer alıyor olması nedeniyle kolaylıkla dikkat çekebilir.

Sidebar

Murat avatar
Murat
Ben Sidebar ı Silmek İstiyorum Ancak denetim masasındaki programlarda yok nerden bulduğumu söyleyeyim avast kullanıyorum ve tarama yaptım sonra sidebar pcnizde yer kaplıyor dedi nerden sileceğim eğer silersemde pcme zarar verirmi en kısa zamanda cevap bekliyorum teşekkür ederim

UZMANIN CEVABIBu içerikte bahsettiğimiz Sidebar, sizin sorununuzdaki Sidebar ile aynı değil. Yine de sorunuza yanıt vereyim. Windows'da Sidebar adında varsayılan bir yazılım yok. Muhtemelen sonradan yüklenmiş bir yazılımdır ve bahsettiğiniz yazılımı silmenin bilgisayarınıza herhangi bir zararı dokunmayacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.