wmaraci reklam

SMS Nedir? SMS Servisleri ve SMS Engelleme

SMS Nedir? SMS Servisleri ve SMS Engelleme

SMS (Short Message Service), kablosuz iletişim protokolleri ve GSM operatörleri yardımıyla gönderilen kısa ve yazılı mesaj biçimidir. Türkçesiyle Kısa Mesaj olarak adlandırılan SMS’ler mobil cihazlar, Fax makineleri veya IP adresleri aracılığıyla kullanılabilir.

SMS’ler maksimum 160 karakterden alfa numerik karakterlerden oluşabilir. SMS’lerin içerisinde herhangi bir resim dosyası veya görsel öge bulunamaz, ek olarak dosya gönderilemez. Bu ihtiyaçların karşılanması için MMS (Multi Medya Mesajı) kullanılır.

SMS Servisleri

SMS Servisleri çoğunlukla işletmeler ve pazarlamacıların kullandığı bir reklam modeli servisidir. Bir SMS servisi yardımıyla işletme veya pazarlamacılar kendi hazırlamış oldukları reklam mesajlarını bu SMS servisi sunan firmalar aracılığıyla kolaylıkla toplu bir şekilde gönderebilirler.

Geçtiğimiz yıllar içerisinde fazlasıyla gelişen SMS Servisleri sayesinde, belli bir bölgedeki kullanıcıları hedef alarak SMS gönderimi gerçekleştirebilmek mümkündür ki bu sayede lokasyon olarak en iyi geri dönüş elde edilmektedir. Oldukça uygun fiyatlara sahip olan SMS servislerinin günümüzde geri dönüş oranıysa geçmişe oranla oldukça düşüktür.

IP Nedir? IP Sorgulama ve IP Değiştirme
İlginizi Çekebilir!

IP Nedir? IP Sorgulama ve IP Değiştirme

IP Adresi yani Internet Protocol Adress, bir aygıtın internete bağlanma aşamasında TCP/IP protokolünü kullanan paket anahtarlı ağlara bağlı cihazların birbiri arasında veri alışverişinde bulunmak için kullandıkları adrestir. IP adr...

SMS Engelleme

Özellikle SMS servisleri kullanılarak yapılan reklam çalışmalarının büyük bir kısmı mobil cihaz kullanıcılarının gözünde spam çalışmalardan ibarettir. Amatörce ve bilinçsiz olarak gerçekleştirilen kampanyalar sonucunda telefon kullanıcıları hiç alakası olmadığı halde alakasız spam kısa mesajlarla karşılaşır. Böyle durumlarda başvurulabilecek en iyi çözüm SMS engelleme sisteminden faydalanmaktır.

Android SMS Engelleme

Android cihaza sahip olan kullanıcılar iki farklı yöntemle istenmeyen SMS’leri kolayca engelleyebilirler. İlk kullanılan yöntem Android’in kendi sunduğu mesaj uygulamasını kullanarak engelleme yöntemidir. Cihazınızın mesaj kutusuna giriş yaptıktan sonra istenmeyen sms’in üzerine basılı tutun ve çıkan seçenek ekranı içerisinden mesajı istenmeyen olarak atayın veya engelle seçeneğini kullanın. Bu sayede artık bu göndericiden yani numaradan SMS almayacaksınız.

Sürekli aynı numaradan gelen mesajlar için bu iyi bir engelleme yöntemi olsa da bilmediğiniz numaralardan gelen mesajları engellemek için Google Play Store içerisinde yer alan 3. Parti SMS engelleme uygulamalarından faydalanmanız gerekecektir.

iPhone SMS Engelleme

iPhone cihazlarda da tıpkı yukardakine benzer bir yöntemi kullanarak istenmeyen SMS’leri engelleyebilmemiz mümkün. iPhone’da da mesajlar menüsüne giriş yapın ve istenmeyen mesajın içerisine girin. Sağ üst köşede yer alan “Ayrıntılar” sekmesine tıkladıktan sonra SMS’i gönderenin yanında yer alan mavi “i” butonuna basın. Karşınıza gelen kişi detay ekranı içerisinden en alt kısımda yer alan “Bu Arayanı Engelle” seçeneğine tıklayın. Bu seçenekle birlikte engellenen kişiden artık sesli çağrılar alamayacağınızı da unutmayın.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Onlyfans
  tarık Onlyfanta bedava sayfalara abone olmak için bile olsa kart bilgisi istiyor 10 centlik ödeme almak iç... Onlyfans
 • 2 Warez
  seyhun Warez reklam türleri için liste verebilir misiniz?... Warez
 • 3 Home Ofis
  dilara Merhaba, nace kodu 62 01 01 işyerleri home ofis çalışabilir mi? ruhsat alma zorunluluğu var mı?... Home Ofis
 • 4 EULA
  elifnaz Google eula herhangi bir ücret almaktamidur yani paralı mıdır... EULA
 • 5 HTS Kaydı
  Mehmet Merhaba hattımı başka bir operatöre taşıdım ve numaramı Kapatıp yeni bir numara aldım HTS kayıtları ... HTS Kaydı
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al