Giriş Yap / Kayıt Ol
İhracat Neden Hepimiz İçin Önemlidir? [ VİDEO ]

Sosyoloji, kısa haliyle toplum bilimi anlamına gelmektedir. Araştırma alanları arasında küçük ve büyük ölçekli toplumlar vardır. Bu alanlar içerisinde gerek birey psikolojisiyle ilgili çalışmalar, gerekse istatistiğe dayalı taramalar yapan bilim insanlarına sosyolog denir. Bir ülkenin geleceğini tayin ve tahmin etmesinde sosyoloji biliminin etkisi oldukça büyüktür. Zira sosyoloji toplumun tarihiyle de, zaman içerisindeki durumuyla da yakından ilgilenen bir sosyal bilim olarak karşımızdadır. Bu bağlamda iyi sosyologlara bir ülkenin her daim ihtiyacının olduğunu söylesek pek de hata yapmış olmayız.

Toplum bilimini önemli kılan pek çok yön bulunmaktadır. Bu yönler arasında istatistiki verilerle birlikte bir topluluğu daha iyi tanımak ya da suç oranlarını düşürmeye yönelik psikolojik atılımlar da yer almaktadır. Ayrıca sosyologlar sayesinde içerisinde yaşadığımız toplumu daha iyi tanıyabiliriz. Bu da girişimcilikten tutun da kişisel gelişimimizi ne yöne doğru yönlendirmemiz gerektiğine kadar pek çok soruya yanıt verebilir. Elbette söylediğimiz bu durumlar farazi veya teorik olarak adlandırılabilir. Bundan ötürü, bu işin lisans boyutunda eğitimini almış olan birisinin neler yapabileceği konusunda da konuşmakta fayda var.

Sosyoloji

Sosyoloji Mezunu Ne İş Yapar?

Sosyoloji mezunlarının, sosyolog olarak anıldıklarından bahsetmiştik. Sosyologların iş alanlarının genel olarak araştırma ve veri derleme üzerine ilerlediğini söyleyebiliriz. Yani sosyoloji bölümü akademik kariyer planlayanlar için oldukça uygun bir bölüm olacaktır. Oldukça ciddi olan bu işin akademi dünyasındaki değeri de bir hayli yüksektir.

Birçok diğer bölümde de olduğu gibi mezun olunan not ortalamasının, mezun olunan üniversitenin de iş bulma konusunda sosyologlar için önemli olduğunu belirtelim. Hatta tercih etmeyi düşünen okurlarımız için ekleyelim, okuduğunuz dönemde üniversite içi kulüplerde faaliyetlerde bulunmanız, stajlarınızı gerçekleştirmeniz geleceğinize önemli katkılar sağlayacaktır.

Elbette lisans mezunu bir toplum bilimcisinin hedefleri akademiyle doğrultulu hareket edecek diye de bir kaide yok. Bu bağlamda bölüm mezunları üniversiteden diplomalarını alıp çıktıklarında araştırmayı bilen bireyler olarak sahada yer alırlar. Bunun onlar için açtığı çeşitli iş kolları mevcuttur. Gelin başlıca ne iş yaptıklarını da listeleyerek yazımızı sonlandıralım.

  • Anket Şirketlerinde Araştırmacı: Anket ve araştırma şirketlerinin sosyologlarla hareket etmesi oldukça alışıldık bir durumdur. İşin toplumla birebir temasta yürüdüğü bu alanda toplum bilimine hâkim uzmanlara her daim ihtiyaç bulunmaktadır.
  • Reklam Şirketleri, Danışmanlık Ajansları: Kalabalık güruhlarda etkili çalışma yürütmeyi isteyen firmalar reklamcıların kapılarını çalarlar ve başarılı iş fikirlerinin ortaya çıkmasında yerel halkı tanıyan sosyologların fikirleri oldukça önemli olabilir. Yine büyük çaplı bir kampanyaya başlamadan önce araştırma çalışmalarında sosyoloji mezunlarından faydalanılabilir.
  • Sivil Toplum Örgütleri, Dernek ve Vakıflar: Bu yapılanmaların da aldıkları bağışlarla işveren rolü üstlendiklerini unutmayalım. Ayrıca bu platformların bir mezun için oldukça iyi alanlar olabildikleri de açıkça ortada.
  • Akademi: Üniversitelerin hakkı yenmez. Araştırma ve yorumlamayla doğrudan bağlı olan sosyoloji için akademi doğal bir yuva olarak karşımıza çıkıyor desek abartmış olmayız. Pek çok sosyoloji mezunu toplumdaki bu verileri farklı alanlarda da araştırma yapmak için kullanarak çok verimli akademik kariyerlere sahip olabiliyor. Siz neden başaramayasınız?

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.