Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Starlink, ünlü girişimci Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in internet ağı projesidir. Proje kapsamında uydular tarafından kurulmaya çalışılıyor. Bu uydular alışık olduklarımızın aksine yeryüzüne daha yakın konumlara yerleşiyorlar ve sayıları binlerle ifade ediliyor. 2015 yılındaki başlangıcının ardından Starlink ile birlikte gökyüzüne daha şimdiden pek çok uydu gönderildi. Fikir son yılların en inovatif düşünceleri arasında görülüyor. İşin tamamlanması ve bütün bağlantıların kurulmasının bu on yıl içerisinde gerçekleşmeyeceği ise öngörüler arasında yer alıyor. Buna karşın önümüzdeki yıllarda internet bağlantılarımızın sağlayıcısı SpaceX olursa şaşırmamak lazım.

Starlink Uyduları

Starlink projesi tamamlandığında dünyadaki her konumun internete sorunsuz bir şekilde bağlanabilir hale gelmesi bekleniyor. Bu uydularla ilgili başlangıçta “Uzay kirliliğine neden olacaklar!” gibi eleştiriler bulunmaktaydı. Şirket geliştirdiği teknolojiler sayesinde görevi bitince iniş yapan uydu modellerini duyurdu. Normale göre oldukça küçük ve görev süreleri de hallice daha az. Buna karşın hasarsız bir şekilde geri dönebiliyor olmaları maliyet konusunu oldukça iyi duruma getiriyor.

Starlink

Starlink Projesi

Projeyi özel kılan tek unsur her yere internet götürecek olmasıyla sınırlı değil. Bugün dünyadaki interneti çok büyük bir kısmı okyanuslar altından geçen kablolar ile sağlanıyor. Bu interneti hane hane dağıtmak oldukça yüksek maliyetleri de yanı sıra getiriyor. SpaceX’in bu atılımı başlangıçta yüksek masrafıyla göz korkutuyor olsa da, işin sonuna gelindiğinde masrafı azalttığı açık bir hesapla ortaya çıkıyor. Aynı zamanda bağlantı hızıyla ilgili de gelişmeler bu hızla devam ederse, kablolar yoluyla sağlanan internetten kat kat daha hızlı ve düşük ping değerlerinde bağlantılara ulaşabileceğiz.

Projeyle ilgili sivil toplum kuruluşlarının eleştirdiği bazı konular ise medya tarafından sıklıkla gündeme getirilmekte. Bunlardan birisi her yerde uydusu bulunan bir şirketin bu uyduları kötü amaçlarla kullanabileceği gibi bir komplo teorisi diyebiliriz. Fakat bir diğer eleştiri gerçekten de düşündürücü. Gökyüzündeki konumu diğer uydulara nazaran bizlere daha yakın olan Starlink, gökyüzü fotoğrafçılığı gibi konulara bariz bir zarar veriyor. Bu konu özellikle uydular fırlatılırken gözle ve basit cihazlarla görülebiliyor olmaları nedeniyle ortaya çıktı. Firmanın bununla ilgili bir açıklaması bulunmuyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.