Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

SpaceX, ünlü girişimci Elon Musk tarafından kurulan, uzayla ilgili yenilikçi atılımları bulunan bir 21. Yüzyıl girişimidir. Girişim Starlink ve Mars Misyonu gibi projeleriyle adından sık sık söz ettirmektedir. Uzaya Tesla marka araba göndermiş olmasıyla dünyadaki basın organlarının odak noktası haline gelen şirketin ismi her geçen gün daha fazla insan tarafından bilinir hale geliyor.

Şirketin projelerinden en geleceğe dönük olanı ‘Mars Misyonu’ adıyla anılan bir iş diyebiliriz. Bu fikirle birlikte insanlık olarak Mars gezegeninde yürütülecek kolonileşme faaliyetlerinin öncülüğünü SpaceX üstlenmek istiyor. Konuyla ilgili teorik olarak çalışmalar devam ediyor olsa da yakın bir gelecekte resmi bir test beklenmemekte.

SpaceX

Şirketin bir diğer önemli projesi olma rolünü üstlenen Starlink ise aktif bir şekilde sürdürülmekte ve tamamlanmaya çalışılmakta. Dünya’nın duyduğu internet ihtiyacını küçük uyduları birbirine bağlayarak gökyüzünden gidermeye çalışan proje kapsamında 700’den fazla gök cismi fırlatıldı. Final aşamasına gelindiğinde dünyanın her yerine internet bağlantısının ulaştırılacağı düşünülüyor.

2002 yılında kurulan firmanın kurulduğu günden itibaren yöneticiliğini Elon Musk yürütüyor. Firmanın yaratıcı fikirlerinden dolayı piyasadaki değeri de gün geçtikçe artıyor. Aynı zamanda firma uzayla ilgili ciddi atılımların devletten ayrı bir şekilde gerçekleştirilebileceğini de gösteriyor olmasıyla öne çıkmakta. 8.000’in üzerinde istihdam sağlayan SpaceX’in genel merkezi Kaliforniya’da yer almakta. Firmanın sahip olduğu Falcon 9, Falcon Heavy, Dragon Kargo ve Starship gibi oldukça yenilikçi pek çok projesi bulunuyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.