Giriş Yap / Kayıt Ol
[ VİDEO ] Sosyal Medya Guruluğu ve Jack Dorsey

Sümeroloji, Sümer uygarlığını tarih, gelenek, görenek, kültür, yazı, eser vb. gibi konularda inceleyen bilim dalıdır. Ülkemizden sümeroloji bilimi, tarihimizin Mezopotamya’ya olan bağları sebebiyle önemsenmektedir. Sümeroloji konusunda dünya çapında isim yapmış Muazzez İlmiye Çığ ve Veysel Donbaz gibi ünlü Sümeroglar değerlerimiz bulunmaktadır. Sümeroloji, Sümer uygarlığını konu almakla birlikte, Akadlar, Asurlular ve Babiller gibi diğer Mezopotamya uygarlıkları da Sümerolojinin çalışma alanına girmektedir. Sümerler tarihte, yazıyı bulan uygarlık olmaları bakımından oldukça önemli bir yere sahiptirler. Bu nedenle Sümeroloji, çivi yazısıyla da yakından ilgilenir ve Sümerologlar kadim çivi yazısını okuyabilirler.

Sümeroloji Mezunları Ne İş Yapar?

Dil, Tarih Coğfrafya fakültelerinin dört yıllık Sümeroloji bölümünden mezun olanlar Sümerolog ünvanını kazanırlar. Sümeroloji okuması zor ve tarihe ilgisi olmayanlar okurken zorlanacakları bir bölümdür. Sümerologlar, genellikle Sümer ve Akad dilini okuyabilir ve çevirebilir. Çok tercih edilmeyen bir bölüm olması nedeniyle, üniversitede kalarak akademik kadrolarda yer bulmaları, popüler bölümlere göre daha kolaydır. Akademik kariyer dışında, arşivlerde, kütüphanelerde ve özellikle de müzelerde çalışabilirler. Ayrıca kariyer rotalarını arkeolojiye çevirip, kazı çalışmalarında çivi yazısı uzmanlığı yapabilirler. Mezopotamya tarihine hakim oldukları için, bölgede turist rehberliği gibi işleri yapmayı da tercih edebilirler.

Sümeroloji

Sümerler Kimdir?

Sümerler M.Ö 4000 - M.Ö. 2000 yılları arasında varlıklarını sürdürmüş bir uygarlıktır. Dünyanın en eski uygarlığı olmalarının yanı sıra, diğer uygarlıkların da kaynağı olarak kabul edilmektedirler. Nazar boncuğu ve evlilik yüzüğü gibi eşyalar Sümerler’de bulunmaktadır. Yazıyı ilk bulan ve kullanan uygarlıktır. Yazının yanısıra, tıp, astronomi ve matematik gibi bilimlerin de temelini atmışlardır. Sümer uygarlığının mistik bir tarafı da vardır. Uygarlık; fal, büyü ve mitoloji gibi alanlarda da eserler vermişlerdir. Yaratılış ve Tufan destanlarının öğelerine Sümerlerde rastlanır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.