Giriş Yap / Kayıt Ol

Temiz kurulum, önceki yazılımın cihazdan tümüyle silinmesi ve yeni yazılımın ya da güncel sürümün kurulmasıdır. Temiz kurulum yapmak için daima eski yazılımın silinmesine gerek yoktur. Güncelleme (update) işlemi için de temiz kurulum yapılabilir ve cihazın eski yazılımı tamamen sıfırlanarak güncel bir sürüm kurulabilir.

Temiz kurulum işlemi çoğu zaman işletim sistemi için kullanılan bir tabirdir. Örneğin bilgisayarında Windows 10 yüklü bir kullanıcı, işletim sisteminin performansından memnun kalmaması halinde mevcut sistemi sabit diskinden formatlar. Ardından boş diske yeni bir kurulum yapar. Bu işleme temiz kurulum denir. Temiz kurulum aşamasında diskteki tüm veriler sileneceği için mevcut dosyalarınız kaybolacaktır. Temiz kurulum yapılmadan önce ihtiyaç duyacağınız dosyaları muhakkak harici bir kaynağa kopyalamalısınız.

Temiz Kurulum

Temiz kurulum işleminin daha fazla zaman alması ve uğraş gerektirmesi nedeniyle kullanıcılar genelde yalnızca mevcut güncellemeyi kurmakla yetinirler. Teorik açıdan sisteminize her yeni güncelleme geldiğinde sisteminize temiz kurulum yapmanızın deniz aşrı faydası dokunmayacaktır. Yine de bazı durumlarda performans artışını sağlamak için temiz kurulum alternatifine yönelinebilmektedir.

Kullanıcıların temiz kurulum yapma nedenlerini kısaca şöyle örnekleyebiliriz;

  • İşletim sisteminin fazlalık veriler nedeniyle hantal hale gelmesi
  • Sistem üzerinde düzeltilmesi güç hataların meydana gelmesi
  • Performansı yüksek bir sistem kullanılmak istenmesi
  • Sistemin satılması ve el değiştirmesi sırasında eski verilerin tümünü kullanılamaz hale getirmek ancak sistemi kullanılabilir kılmak
  • Sistemde virüs veya kimlik avı içeren yazılımların yer alması ancak bunların temizlenemiyor olması

Osman Zihni ERENLER avatar
Osman Zihni ERENLER
Merhaba. Win 10 yüklü bir masa üstü bilgisayarım var. HP Envy 1500. Bu bilgisayara SSD takmak istiyorum. Fakat şu anda üzerindeki C sürücüsünde bulunan Recovery bölümünü de oluşturmak ve güvenilirliğinden (yani iş ona düştüğünde bugüne kadar nasıl başarılı olduysa yine aynı başarıyı göstereceğinden emin olmaktan bahsediyorum.) emin olmak istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim? Ya da sorumu şöyle sorayım: Bu nasıl yapılır/mümkün müdür? HP destekle görüştüm. Onlar, donanım değişeceği için (HDD yerine SSD yi takınca) recovery hata verecektir dediler.

UZMANIN CEVABIHP destek bu konuda kesinlikle daha bilgilidir. Muhtemelen diskin donanım ID değeri Recovery için kullanılıyordur. Doğrudan birebir HDD'yi SSD'ye kopyaladığı rivayet edilen bazı programlar var fakat bunlar Recovery kopyalasa bile donanım değişikliği nedeniyle sisteminizin Recovery bölümü maalesef çalışmayacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.