Giriş Yap / Kayıt Ol

Pages, Apple’ın hem iOS işletim sistemine sahip cihazlarında hem de Mac OS X işletim sistemini kullanan diğer bilgisayarlarında kullanılmak üzere tasarlanmış bir kelime işlemci yazılımıdır. Pages için MS Office yazılım ailesinde yer alan Word’ün, Apple tarafından tasarlanan sürümü benzetmesini de yapabiliriz. Pages ile bilgisayarınız veya iOS cihazlarınızdan istediğiniz gibi notlar alabilir, belge ve dokümanlar oluşturabilir, bu dokümanları dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. İçerisinde birçok hazır şablonu da barındırmakta olan Pages ile nokta atışı yapıp, tam olarak ihtiyacınız olan doküman ve belgeleri çok kısa sürede hazır hale getirebilirsiniz.

Pages

Pages Nasıl Kullanılır

Pages’in işleyiş şekli diğer kelime işlemcilere her ne kadar pek benzemiyor olsa da mantığının tümüyle aynı olduğunu söyleyebiliriz. iOS cihazlarınızdan veya Mac’inizden Pages’i App Store yardımıyla yükleyebilir ve “Yeni Belge” seçeneğiyle istediğiniz şablonu seçerek hemen ihtiyacınız olan belge veya dokümanı meydana getirmeye başlayabilirsiniz.

Görünüş olarak standart bir kelime işlemci programından çok farklı görünen Pages’in, hem daha sade hem de daha minimalist bir tasarım yapısı bulunuyor. Ekran üzerinde en büyük alan yazı yazacağınız alan için ayrılmışken diğer detayların tümü minimize edilmiş şekilde konumlandırılmış. Bunun nedeni elbette siz herhangi bir dokümanı hazırlarken dikkatinizin dağılmasının önüne geçebilmek ve ekrandaki detaylar nedeniyle odak dengenizin bozulmamasını önlemek.

Pages’in sağ sütununda sayfa üzerindeki metinler için bir biçimlendirme menüsü yer alıyor. Buradan “Biçim” seçeneğini seçtiğinizde metinlerinizle ilgili biçimlendirmeleri yaparken, “Belge” menüsü altından da eğer çıkartılabilecek bir doküman hazırlıyorsanız, sayfa boyutuna ilişkin düzenlemeleri yapabiliyorsunuz.

Üst menüde ise dikkat dağıtmayacak şekilde yerleştirilmiş olan diğer fonksiyon tuşları yer alıyor. Kullanıcılar bu fonksiyon tuşları yardımıyla da yine istedikleri gibi sayfalarını şekillendirebiliyor ve ekstra nesneler ekleyebiliyor.

Pages’de de kullanıcıların işini kolaylaştırmaya yardımcı olan genel kısayol tuşları bulunuyor. Hemen hemen Word ve diğer kelime işlemci yazılımlarında yer alan tüm kısayol tuşları Pages içerisinde de benzer şekilde işliyor. Yani, yeni bir Pages kullanıcısı olarak MS Word’ü aratmayacak her şey Apple’ın iWork yazılım paketinin bir üyesi olan Pages için düşünülmüş.

Pages Dosyalarını Word Olarak Kaydetme

Özellikle yeni Mac sahibi olan ve bolca doküman hazırlayan biriyseniz, Apple Pages ile çalışmaya başladıktan sonra aklınızdaki en büyük soru oluşturacağınız bu dosyaların diğer bilgisayarlarda nasıl görüntüleneceği olacaktır. 

Sizin de bildiğiniz gibi bilgisayar kullanıcılarının büyük bir bölümü MS Office ve Word yazılımlarını kullanıyor. Bilgisayarına ekstradan hiçbir kullanıcının Pages yüklemesi pek olası olmadığı için de haliyle format işiyle sizin uğraşmanız gerekiyor.

Neyse ki, Pages’de tek bir tıklama ile dosyanızı Word formatında kaydedebilir ve diğer bilgisayar kullanıcılarının dosyalarınızı kolayca düzenlemesi veya görüntülemesini sağlayabilirsiniz. Pages üzerinde dosyalarınızı Word formatında kaydedebilmek için;

  • Pages’de dokümanınızı dilediğiniz gibi hazırlayın.
  • Dokümanınızı hazırladıktan sonra sol üst köşeden Dosya > Şuraya Aktar > Word… seçeneğine tıklayın.
  • Bir sonraki menüden dilerseniz Word için tam bir uyum seçimi yapabilirsiniz. Eğer seçim yapmazsanız Pages, dosyanızı Word’ün 2004 ve sonrasında kullanılan güncel sürümlerine göre biçimlendirmeyi sağlayacaktır.
  • Kaydet seçeneğiyle şimdi Word dosyası şekline gelen dokümanınızı dilediğiniz yere kaydedebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.