Giriş Yap / Kayıt Ol

Tıklama Oranı (TO)  veya ingilizce karşılığıyla CTR (Click Through Rate)değeri internet reklamlarında, reklamın başarısını ölçmek için kullanılan bir hesaplama ve etkileşim oranıdır.

İnternet sayfası, mail, veya bir uygulama gibi Online kanallardan bir reklam kampanyası başlatıldığında bu reklamın başarısını ölçek için çeşitli araçlar ve yöntemler kullanılır. TO veya CTR’de başarı oranını belirlemede faydalanılan en basit hesaplama yöntemlerinden biridir. CTR oranı ne kadar yüksekse reklam kampanyası da o kadar başarılı olmuş demektir.

Tıklama Oranı Nasıl Hesaplanır?

Tıklama Oranı değerini hesaplayabilmemiz için elimizde reklamın toplam gösterimi ve etkileşim miktarı detaylarını bilmemiz gerekiyor. Örneğin, online bir reklam kampanyası başlattık ve bu kampanyamız yayınlanan bir internet sitesinde 3,838 görüntülenme elde etti.

Bu görüntülenme oranı içerisinden yalnızca 31 kullanıcı reklamlarımıza tıklamış olsun. Bu durumda CTR değerimiz %0.81’demektir. Hesaplamayı yaparken ((31 / 3,838) * 100 = 0.807 formülünü takip edebilirsiniz.

Google AdSense veya benzeri bir reklam paneli kullanıyorsanız CTR oranını manuel olarak hesaplamanıza gerek yoktur. CTR (TO) sütunun altından reklam performansınızı görebilirsiniz.

Tıklama Oranı Kaç Olmalıdır?

Tıklama Oranı değerinin kaç olması gerektiği detayını etkileyen onlarca metrikten bahsedebilmemiz mümkün. Bunları bir kenara bırakıp, genelleme bir cevap vermemiz gerekirse %1 oranını yakalamış reklamlar minimum seviyede olsa dahi başarılı olarak kabul edilir.

Niş internet sitelerinin büyük bölümünde CTR değeri %2,5 ile %3,75 arasında görülür. Tabii, bu durumu etkileyen faktörler değerlerin değişmesinde oldukça etkili role sahiptir. Reklam ve içerik uyumu yüksek olan sitelerin CTR değerli her zaman için daha tatminkardır.

Yine de reklam yerleşimi, reklam stratejisi, reklam biçimleri, yaşanan olaylar tatil vb, haftanın günlerine göre ilgi vb. daha birçok kriterin CTR üzerinde doğrudan etkili olabileceğini unutmamalısınız.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.