Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Tolkido, otizm farklılığı bulunan ve özel alakaya muhtaç çocukların eğitimleri için materyal temin eden projedir. Otizm sendromu dünyayı daha farklı algılamaya sebep olmakta, bunu anlamak elzem. Özellikle erken teşhis edilen durumlarda ve özel ilgi gösterilerek verilen eğitimlerin sonucunda herhangi bir zekâ geriliği yaşamayan, sosyal hayata farklılıklarıyla da olsa adapte olan otistik bireylere sıkça denk gelinebilmektedir. İşte Tolkido bu noktada alternatif bir eğitim ve adaptasyon yolu olarak gündeme gelmektedir. Tolkido sağladığı özel materyallerle otistik bireylerin yeniden topluma kazandırılabilmesinin önünü açmaktadır.

Bu materyallerden özet olarak bahsetmemiz gerekirse aralarında en öne çıkanların konuşma kartları olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu materyalleri örgün eğitimde kullanılan yöntem ve uygulamalarla karıştırmamakta fayda var. Tolkido’nun bu envanteri ile bireyler eğitimin yanı sıra sosyal hayata dâhil olabiliyor ve dünyamızı bizimle paralel olarak algılayabilme şansını elde ediyorlar.

Tolkido

Otizm Konuşma Kartları

Otizm konuşma kartları, otistik bireylerin özel eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılan öğrenim ve adaptasyon gereçleridir. Örgün sistemde kullanılan kart yöntemlerinden oldukça farklı olan bu kartlar, otizm farklılığı bulunan insanların konuşma rahatsızlıklarını sürece yayarak azaltır ve onların gündelik yaşantılarında daha az sorun yaşamalarını sağlar.

Unutmamak lazım, otizm seviyeleri, sendromun insanların gündelik hayatını ne ölçüde etkilediğine ve birey üzerinde yarattığı baskının boyutuna göre değişmektedir. Yani her otistik insanı aynı görmemek oldukça önemlidir. Diğer bir yandan otistik ve yarı-otistiklerin topluma kazandırılmaları özel ilgi ve alaka ile oldukça iç içedir. Çünkü maalesef sebebi belli olmayan bu sendromun, net bir tedavisi de bulunmamaktadır. Bugün elimizden gelen en etkili çözüm onların ihtiyaçları olan eğitimle hayata adapte olabilmelerini sağlamak. İşte otizm konuşma kartları da burada gündeme geliyor. Dijital versiyonları da bulunan otizm konuşma kartları fiziksel olarak da evlerinizde bulundurabileceğiniz, oldukça az yer kaplayan ürünlerdir. Genel mantıkları ise eşleştirme ve yazılı kelimelerin okunması yöntemiyle otizm farklılığına sahip kişilere bir yandan zihin jimnastiği yaptırırken, diğer bir yandan da konuşma egzersizlerini tamamlatmaktır.

Otizm Materyalleri

Elbette materyaller sadece kartlı eğitim sistemlerinden ibaret değildir. Faydası görülmüş pek çok ilgi çekici ve renkli diğer birçok eşya vardır. Bunların kimisi çocukların fiziksel hareketlerinde yaşayabilecekleri sıkıntıları azaltmaya yönelikken, kimisi kart sistemlerindeki gibi konuşma ve zihin egzersizlerine yöneliktir. Materyal tavsiyelerini ilgili hekime danışmanızı ve planlamayı birlikte gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.