reklam
reklam

Toolbar Nedir? Toolbar Yükle ve Toolbar Silme

Toolbar Nedir? Toolbar Yükle ve Toolbar Silme

Toolbar (Araç Çubuğu), arama motorları, haber siteleri ve radyo siteleri gibi çeşitli web siteleri tarafından kullanıcılara sunulan ve internet tarayıcısına eklenerek kolayca işlemler gerçekleştirmeye yardımcı olan bir menü çubuğudur.

Toolbar kavramını artık internet tarayıcıları için kullanıyor olsak da bilgisayarımızda açık olan pencerelerin menülerinin ve seçeneklerinin yer aldığı alana da Toolbar yani “Araç Çubuğu”  adını vermekteyiz. İnternet tarayıcılarına eklenen Toolbar’lar sayesinde daha hızlı aramalar gerçekleştirebilir veya Toolbar’ın bize sunmuş olduğu özel avantajlardan faydalanabiliriz.

Toolbar Yükle

Bir Toolbar yüklemek için öncelikle hangisini kullanmak istediğinize de karar vermeniz gerekiyor. Örneğin Google’ın sunmuş olduğu toolbar’ı Internet Explorer tarayıcısına kolayca tek bir tıklamayla kurarak daha kısa süre içerisinde aramalar gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bu sayede Google’ın ana sayfasını her seferinde ziyaret etmenize gerek kalmayacak ve Toolbar yardımıyla daha kısa sürede aramalar gerçekleştireceksiniz. Eğer sürekli kullandığınız bir sitenin Toolbar servisi yer alıyorsa ilgili sayfasına erişerek kullanım talimatlarına göz gezdirebilir ve Toolbar’ı hangi tarayıcıya nasıl yükleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

İpucu: Toolbar’ların tümünü kurmak için çoğu zaman yalnızca indirilen dosyaya tıklayıp, gerekli izinleri doğrulamanız yeterli olacaktır.

Toolbar Silme

Toolbar’lar da en nihayetinde birer yazılımdır, bu nedenle öncelikle bir Toolbar’ı silmek için Program Ekle/Kaldır seçeneğini ziyaret edebilirsiniz. Bu liste içerisinden Toolbar’ın adını bulup, kaldırma işlemini yaparak Toolbar’ı bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

Bazen ise Toolbar’ı kaldırmak için ayrıca internet tarayıcınızın eklentiler bölümüne girerek de kaldırma işlemini yapmanız gerekebilir. Örneğin Google Chrome’da Toolbar’lar birer uzantı olarak eklenmekte ve Toolbar’ın bilgisayardan kaldırılması için çoğu kez Ayarlar > Uzantılar sekmesini ziyaret edip Toolbar’ın isminin yanında yer alan çöp kutusu işaretine basmanız gerekmektedir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al