Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Tütsüleme, diğer ismi olan füme yapma olarak da anılan bir pişirme yöntemidir. Tütsüleme yapılan yiyecekler duman ile birlikte hazırlanır. Özellikle kırmızı et ve deniz ürünlerinde tütsüleme ile pişirme tekniğinin kullanılmasına sıklıkla denk gelinebilir. Bu yöntemde ateşe direkt olarak maruz bırakılmayan gıdanın lezzet olarak daha iyi ve farklı noktalara dokunabildiği düşünülüyor. Kullanılan ağacın türü, dumanıyla birlikte yemeğimizin tadına katkı sağlayan önemli noktalar arasında sayılabilir. Burada belirtmemiz gereken bir diğer unsur da reçinesiz ağaç türlerinin kullanılması olacak. Yoksa tütsüleme ya da füme tekniğini uygulayamayız.

Elbette doğal olan tütsüleme tahta parçalarının yakılmasıyla ortaya çıkan duman ile, ateşsiz bir şekilde yemeklerimizi pişirmek. Fakat teknoloji bu durumda da yardımımıza koşuyor. Günümüzde yemeklerimizi hazırlarken bu yöntemden faydalanmamıza olanak sağlayan fırınlar mevcut. Bu sayede evlerinde pişirme yapanlar için farklı alternatifler sunularak hayatları kolaylaştırılıyor diyebiliriz.

Bu pişirme yöntemi besinin herhangi bir kayıp yaşamadan, daha uzun süre bozulmadan kalabilmesini de sağlayarak öne çıkıyor. Dumanın temas ettiği fümelenmiş gıda bakteri üretimini durduruyor bu sayede yemek daha uzun süre sağlıklı kalabiliyor. Tütsülemede ise en önemli şey öncesinde yapılan temizleme işlemi dememiz mümkün. Sahi nasıl yapılıyor bu işlem?

Tütsüleme

Tütsüleme Nasıl Yapılır?

Füme işleminden sonra yemeğe ekstradan su teması sorun yaratabilmektedir. Dolayısıyla pişirme aşamasına geçmeden önce temizlik çok önemli bir rol oynar. Et ve balık ürünlerinde temizliğin tam olarak yapılması ve tamamlanması ardından tütsüleme aşamasına gelinebilir. Temizliğin ve kan uzaklaştırmanın nedenini de burada anlayabiliriz. Çünkü pişirmeden önce gıdanın içerdiği suyun oldukça azaltılması bu yöntemin ana odak noktalarından birisidir.

Kullanılacak talaşların üstüne mesafeli ve ateşten uzak olacak bir şekilde kurumuş ve sıvı kaybına uğramış olan etler yerleştirilir. Bu işlemde genellikle tütsülemeye uygun olduğu bilinen mangallar ve fırınların kullanılmasının da nedeni budur. Ne pişirdiğinize göre yaptığınız pişirme işleminin de süresi değişebilmektedir. Yine de somon balıklarının tütsüleme işleminin ortalama 20-25 dakika sürdüğünü söylememiz mümkün. Ayrıca bazı yemeklerde öncelikle soğumaya bırakılması da gerekmektedir. Dolayısıyla pişireceğiniz yemeğe göre hareket etmeniz gerekebilir. Uygun olan süre ve hazırlama aşaması buna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.