reklam
reklam

URL Nedir? URL Alma ve URL Kısaltma

URL (Uniform Resource Loader), web adreslerine verilen resmi isimdir. İnternet üzerinde kolayca web sitelerine ulaşabiliyor olmamız ve gideceğimiz internet adresinin tam olarak ne olduğunu anlayabilmemiz için URL'ler referans kaynaklardır. Bir URL genellikle 4 farklı bölümden oluşur;

  1. Web sitesinin tam olarak ne olduğunu belirten http:// veya https:// benzeri protokoller.
  2. Web sitesinin sahip olduğu alan adı veya IP adresi (örn; http://www.wmaraci.com)
  3. Gidilecek adres yolu (örn; http://www.wmaraci.com/forum)
  4. Gidilecek dosya uzantısı (örn; https://wmaraci.com/forum/index.php)

Yukarıdaki örneklerde de görmüş olduğunuz gibi bir URL adresine bakarak o URL'ye hiç giriş yapmamış olsak dahi hangi protokolü kullandığını, hangi alan adında olduğunu, hangi yola giriş yapacağını ve hangi uzantıda dosyayı açacağı veya çalıştırabileceğini anlayabiliriz.

URL

URL Alma

Başka bir internet kullanıcısına bir internet adresini tarif etmek tıpkı pratik hayatta adres tarif etmeye benzer. Ona direkt URL'yi sunmak ise adrese nasıl ulaşabileceğine dair eline ayarlanmış bir navigasyon cihazı vermek gibidir. Bir web kullanıcısıyla bir şeyi paylaşmak istediğinizde ona sayfaya nasıl ulaşması gerektiğini anlatmak yerine URL'sini gönderebilirsiniz. Bunun için URL alma işleminin nasıl yapıldığını bilmeniz gerekiyor.

Bir URL bilgisayar üzerindeki herhangi bir metinden farksızdır. Yani bilgisayar içerisinde her nerede olursa olsun URL'yi fareden işaretledikten sonra sağ tık yaparak kopyalayabilir veya aynı anda CTRL ve C tuşuna basarak kopyalayabiliriz. Daha sonradan bu kopyaladığımız URL adresini istediğimiz bir sayfaya sağ tık > Yapıştır veya CTRL ve V tuşuyla yapıştırabiliriz.

URL Kısaltma

URL'ler içerisinde ortalama 4 bilgiyi içerirler fakat bu bilgiler çoğu zaman uzun olabilir. Bu da URL adresini farklı biriyle paylaşırken veya Twitter gibi karakter sınırı olan yerlerde paylaşırken sıkıntı oluşturabilir. URL kısaltmanın en pratik yolu bir URL kısaltma servisi kullanmaktır. URL kısaltma konusundaki önerimiz ise global olarak bilinen Google'ın link kısaltma servisi goo.gl adresidir.

Herhangi bir URL'yi aldıktan sonra http://goo.gl adresine giriş yaparak buraya yapıştırıp, kısalt seçeneğine tıklayarak URL'yi kısaltabilirsiniz. Kısa URL'ler görünüş açısından daha iyi oldukları gibi ayrıca linkin orijinal halinin doğrudan gösterilmemesi için de önemli bir adımdır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al