Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

VoLTE, şebeke sistemlerinde yüksek hız ve kalitede görüşme yapılabilmesine olanak sağlayan, akıllı telefonlar ve 4G teknolojisiyle hayatımıza girmiş bir sistemdir. Açılımı Voice Over LTE diyebileceğimiz bu sistem şebekelere yeni bir soluk getirmeyi başarmıştır. Bu konulardan hiç anlamayan birisinin dahi kolaylıkla kavrayabilmesi için şöyle söyleyebiliriz; VoLTE sayesinde birisini görüntülü aradığımızda çok kısa gecikmelerle hem görüntümüz hem de sesimiz iletiliyor. Bunu herhangi bir videoyu açtığımızda internet yavaşken yüklenmesinin ne kadar uzun sürdüğüyle kıyaslayabilirsiniz. Günümüz teknolojisi sayesinde bundan çok daha kompleks işlemler anlık olarak yapılabiliyor. VoLTE teknolojisinin diğer bir adının da HD+ olduğunu belirtelim. Bazı bölgelerde bu şekilde anıldığı ve cihazlarda gösterildiği, bununla birlikte pazarlandığı da görülmüştür.

Sizler de muhtemelen bazı zamanlarda “Nasıl bu kadar çabuk açtın?” diyorsunuz karşı tarafa ya da en azından ‘2 kere çaldırmak’ muhabbetinin yavaş yavaş yok olduğunu fark etmişsinizdir. İşte Voice Over LTE’nin kalite dışında da hayatımıza kattığı bir gelişme de bu. Şebekeler kaliteli olduğu kadar da hızlı aksiyon alabiliyor ve bağlantıları geçmişe göre katlarca kez daha çabuk bir şekilde sağlayabiliyor.

VoLTE

VoWIFI Nedir?

Voice Over gücünün, şebeke sistemiyle değil de kablosuz bağlantı sağlayan WIFI cihazlarıyla çalışmasını sağlayan sisteme VOWIFI denilmektedir. VoWIFI sayesinde cihazlarımız bağlantıyı oldukça verimli bir şekilde kullanabilir ve VoLTE’nin sağladığı avantajları sağlamaya çalışır. Bunlar yukarıda da anlattığımız hızlı ve kaliteli çağrılardır. İki sistemde de başarılmış en büyük yeniliklerden birisi ise arka gürültüyü yüksek oranda eşzamanlı olarak yakalayabilmek ve karşı tarafa daha saf bir ses iletilmesini sağlayabilmektir. Zaten Voice Over kelimesinin de teknolojik olarak anlamı budur, ‘Konuşma Üste’ teknolojisi olduğunu belirtebiliriz.

VoLTE Nasıl Kapatılır?

Teknoloji kimi hatlar için sürekli açık olarak gelirken, yeni cihazlara geçtiğimizde özellikle açılmasını rica etmemiz gerekebiliyor. Fakat kapatmak için operatöre mesaj atmanız ya da arayarak iletişime geçmeniz gerekmiyor. Cihazın ayarlar sekmesinde mobil ağlar kısmında VoLTE seçeneğini bularak kapatma işlemini gerçekleştirebiliriz. Eğer seçenek bu alanda görülmüyorsa gelişmiş seçenekler diyerek göz atmanızda fayda var. Eğer yine görünmüyorsa, belki de cihazınız VoLTE teknolojisini desteklemiyordur. Desteklediğinden eminseniz ve kapsama alanı güçlü bölgelerde üst çubukta simgesini görüyorsanız ama ayarlarda aç/kapat desteği bulunmuyorsa operatör firmanızın müşteri hizmelerini arayarak destek alabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.