Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Yeni normal, gündelik hayatımıza yeniden dönerken koronavirüs pandemisinin yarattığı koşullara uymamız gerektiğini, pandemiden önceki alışkanlıklarımızı değiştirerek yeni bir normalleşme yaratmamız gerektiğini belirten kavramdır. Bu alışkanlıklara örnek vermemiz gerekirse, yakın temas kurarak sohbet etmek, kalabalık alanlarda sağlığımızı düşünmeden ve rahatsız hissetmeden bulunabilmek sayılabilir.

 

Yeni normal sürecinin ne zaman düzeleceği ve salgından önceki halimize dönebileceğimiz sorularının henüz bir cevabı bulunmuyor. Çünkü salgın bitse dahi insanoğlu olarak yeni bir salgının başlamasından korktuğumuz, sağlığımızı ve temizliğimizi daha çok düşündüğümüz yeni bir dönem başladı. Bu dönemin salgın bitse de devam edecek olması, durumun sağlıkla olduğu kadar sosyoloji (toplum bilimi) ile ilgili olduğunu da göstermekte. Yani psikolojik olarak salgın fikrini unuttuğumuzda ve insanlık olarak yaşadığımız bu sarsıntıyı geride bırakabildiğimizde önceki hayatlarımıza tam olarak dönmemiz mümkün olacak. Yine de yıllar sonra dahi birisiyle tokalaşırken tedirgin olmamız, küçük de olsa kendimizi rahatsız hissedecek olmamız da sürecin bizlerden götürdükleri olarak sayılabilir.

Yeni Normal

Yeni Normal Hayat Nasıl Olacak

Yeni normal yalnızca hayatlarımızı kendi elimizle değiştirmemiz ve düzenlememiz anlamına gelmemekte. Aynı zamanda toplumun yetkililer tarafından da düzenlenerek, riskin azaltılması gibi bir durumla da sık sık karşılaşacağız. Örneğin ülkemizde ‘Yeni Normalleşme Takvimi’ uygulaması kapsamında kamu alanlarının açılması sistemli bir şekilde ilerlemekte, buna benzer durumlar dünyanın pek çok ülkesinde de eş zamanlı olarak gerçekleşiyor. Bununla birlikte riskin oluştuğu kent ve bölgelerimizde maske zorunlulukları, sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaları ya da eğitime ara verilmesi gibi durumlar da görebiliriz. İşte tüm bunlar yeni normal hayat kavramının birer parçası olacak.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.