reklam
geroxy

Yüksek Lisans Nedir? Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yüksek Lisans Nedir? Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yüksek lisans, alanında uzmanlaşmaya yönelik verilen akademik bir eğitim türüdür ve uluslararası karşılığı ‘Master’dır. Yüksek lisans, lisansını tamamlayan bir öğrencinin alanında uzmanlığını ispat ettiği ve buna yönelik derecelendirildiği bir yükseköğretim türüdür. Tezli ve tezsiz olmak üzere ikiye ayrılır ve tezli yüksek lisans öğrencileri uzmanlıklarını ispat etmek için bir makale yazarlar, bu süreçte yaptıkları araştırmalar ve çalışmalar da uzmanlıklarını belirler.

Akademik bir kariyer hedefleyen insanlar için yüksek lisans döneminin bu kariyerin anahtarı niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek lisans yapan öğrenciler bu süreçte hocalarla daha yakın temas şansı yakalar ve üniversite bünyesinde akademik görevler üstlenebilirler. Bu da onları hem kariyerlerine hazırlar, hem de onları değerlendirecek hocalarının gözünde pozitif imaj oluşmasına yardımcı olur. Yüksek lisans öğrencileri üniversitelerde maaşlı olarak araştırma görevlisi ve asistanlık görevleri üstlenebilir.

Master yapmış olmanın iş hayatında da önemli bir yeri vardır. Uzmanlaştığınız alanda hizmet ve ürün arz eden şirketler uzmanlığınızdan yararlanmak isteyebilirler. Bu nedenle eğitim hayatınız, akademik kariyeriniz devam ederken dahi şirketlere danışmanlık gibi hizmetler verebilir ve uzmanlığınızın akademi dışındaki etkilerini de görebilirsiniz. Üniversite eğitimi almanın geçmişe göre daha kolay bir hale gelmesi, yüksek lisansın iş arayışındaki etkisini arttırdığını söyleyebiliriz. Yani akademik kariyerinizi derecenizi alıp sonlandırdığınızda dahi iş hayatınızı olumlu etkileyen bir master, bu kariyerinizi sürekli olarak destekleyecektir.

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Tıpkı lisans ve ön lisans eğitimlerinde olduğu gibi, yüksek lisans eğitiminde de eğitime başlarken aşmanız gereken çeşitli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında bir yabancı dilde kendinizi geliştirmeniz ve bunu YÖK Dil ya da YDS gibi bir sınavla sonuçlandırmanız bulunur. Elbette bir de yıllarca geçerli olacak ALES sınavı var, yine bu sınavda da elde edeceğiniz puan, üniversitelerin yüksek lisans kontenjanlarına başvuru yaparken sizin için oldukça önemli olacaktır.

Sınavlarda gerekli puanları aldığınızda tezli ve tezsiz yüksek lisans kadrolarına başvuru yapabilirsiniz. Bu noktada da bilmeniz gereken önemli bir unsur bulunmakta. Bugün birçok üniversite doktora kadroları için tezli yüksek lisansı şart koşmamakta. Ancak bununla birlikte üniversitelerin tezli yüksek lisans öğrencilerine öncelik tanıdıklarını söyleyebiliriz. Dolayısıyla akademik kariyer hedefleri kurarken bu durumları da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al