Giriş Yap / Kayıt Ol

Addon Domain (Ek Alanı Adı), tek bir barındırma servisi (hosting) üzerinde birden fazla alan adının barındırılabilmesi özeliğidir. Kullanıcılar Addon Domain desteğine sahip olan bir hosting paketi satın alarak, her site için ekstradan ödeme yapmalarına gerek kalmaksızın çoklu sitelerini tek bir hosting hesabı üzerinde barındırabilirler.

Addon Domain, Reseller adını verdiğimiz hesap tipiyle karıştırılmamalıdır. Zira Reseller hesapları Hosting için ayrı bir panel sunmaya izin verirken Addon’da kullanıcılar tek bir panelden sitelerini yönetmesi gerekir. Örneğin a.com birinci sitemiz olsun ve bu sitenin bir cPanel’i olsun. Bu cPanel üzerinden b.com alan adımızı Addon Domain olarak tanımlayarak a.com'un Hosting’i üzerinde ortak olarak kullanabiliriz.

Addon Domain

 Lakin, bu internet sitesinin FTP’sine erişmek için yine a.com'un bilgilerine sahip olmamız gerekecektir. Aynı şekilde cPanel için de yine a.com'a ait bilgilere ihtiyaç duyulacaktır. Yine de bazı panel sürümleride FTP için ekstradan kullanıcı adı ve şifre girişi yapılarak FTP’ye duyulan bağımlılık ortadan kaldırılabilmektedir.

Dolayısıyla Addon Domain’ler sadece destekli bir hosting hesabı sahibi olduğunuzda ve Hosting tek başına size ait olup, sadece sizin erişim ihtiyacı duyacağınız zamanlarda kullanması mantıklı olan bir nevi kolaylıktır. 

Addon Domain sayesinde her internet sitesi için farklı farklı hosting paketleri satın alıp hepsine ödeme yapmak yerine sadece tek bir Hosting paketinin faturasını ödeyerek ihtiyacınızı karşılamak çok daha ekonomik bir çözümdür. Addon Domainler, çok fazla internet sitesi olan internet kullanıcılarına tek bir ana kontrol mekanizması üzerinden kontrolü sağlama avantajıda sunmaktadır.

Eklenti Etki Alanı

Eklenti Etki Alanı, Addon Domain’in Türkçede kullanılan karşılıklarından sadece biridir. Bu çeviri kalıbı ilk defa Türkiye’de en çok kullanılan Hosting otomasyonu sistemi olan cPanel tarafından kullanılmış ve internet kullanıcıları da Addon Domain’in Türkçesini Eklenti Etki Alanı olarak kabul etmiştir.

Daha sonrasında ülkemizde kullanılan diğer hosting otomasyonu sistemlerinin büyük bir kısmı da Addon Domain’i Eklenti Etki Alanı olarak isimlendirmiştir. cPanel üzerinden gördüğünüz Eklenti Etki Alanı’nın ne işe yaradığını görmek veya Eklenti Etki Alanı ayarlarını nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız hemen aşağıda yer almakta olan domain ekleme başlığımızı da gözden geçirebilirsiniz.

cPanel Addon Domain Ekleme

cPanel’e Addon Domain eklemek için cPanel’e giriş yapın. Bazı servis sağlayıcıları cPanel bilgilerinizi size doğrudan iletir ve bu durumda sitenizin URL adresinin sonuna “:2082” ekini koyarak (örn; http://wmaraci.com:2082) cPanel’e erişebilirsiniz. cPanel’e giriş yaptıktan hemen sonra;

  • Eklenti Etki Alan Adları (Addon Domain veya Ek Alan Adları) bölümüne giriş yapın.
  • Yeni Etki Alan Adı” bölümüne Addon Domain olarak kullanmak istediğiniz diğer internet sitesinin adını yazın. 
  • FTP Kullanıcı adı” bölüme bu Addon’a ayrı bir kullanıcı tanımlamak için bir kullanıcı adı yazın. Dilerseniz akılda kalıcı olması için direk sitenizin adını da yazabilirsiniz.
  • Kök Dizin” seçeneğini olduğu şekilde bırakın.
  • Şifre” bölümüne şifrenizi yazın
  • Etki Alanı Ekle” butonuna tıklayarak ekleme işlemini sonlandırın.

diyar çelik avatar
diyar çelik
2 tane aynı sektörle ilgili domainim var. 2 sitenin içeriği de birbirine çok benziyor bu 2 siteyi eklenti domain olarak aynı hosting de barındırmanın sakıncası varmı? seo açısından zararı olur mu?

UZMANIN CEVABIAçıkçası bahsettiğiniz olay oldukça ekstrem bir durum. Deneme yanılma ile en iyi sonuca varabilirsiniz. Yine de her iki sitenizin C Class IP'lerde yer alması Google gözünde bu siteleri tamamen başka kişilere ait gibi gösterecektir. Yalnız bu sefer de benzer içerikler nedeniyle (ki biz ne kadar benzer olduğunu bilmeden yorum yapıyoruz) bir iki siteden birinin spammer olarak algılanabilir. Ne dersek diyelim, Google'ın bu duruma vereceği tepkiler farklı olabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.