Giriş Yap / Kayıt Ol

Akıllı Cihaz (Akıllı Telefon), yalnızca mesaj gönderme ve arama yapabilmenin dışında bir bilgisayar veya PDA’nın yeteneklerine sahip, gelişmiş mobil işletim sistemi kullanan mobil cihazları tanımlamak için kullanılan bir tanımdır.

Akıllı cihazlar standart bir cep telefonun aksine birçok işlevi yerine getirebilir, basit tabanlı yazılımları çalıştırabilir ve internete girerek online işlemler gerçekleştirmenize yardımcı olurlar. Akıllı cihazların artık günümüzde neredeyse tamamına yakını parmak uçlarımızla kontrol edebileceğimiz dokunmatik ekran teknolojisini kullanmakta ve bu teknoloji yardımıyla kontrol edilmektedir.

Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi artık akıllı cihazlarda da farklı geliştiriciler tarafından üretilen akıllı işletim sistemleri kullanılmaktadır. Apple kendi cihazları içerisinde iOS işletim sistemini kullanırken, Google ise Android adını verdiği açık kaynaklı mobil işletim sistemini kullanmaktadır. Windows, Windows Phone şekilde adlandırdığı ismi kullanırken BlackBerry markasının kendi adını kullanmaktadır.

Akıllı Cihaz

Akıllı cihazları normal bir cihazdan ve cep telefonundan daha kullanışlı hale getiren belki en büyük fark akıllı cihazların sahip olduğu uygulama çeşitliliğidir. Her işletim sistemi kendi içerisinde uygulama marketine sahiptir. Akıllı cihaz kullanıcıları marketler üzerinden ihtiyaçlarını karşılayacak ve hayatlarını daha fazla kolaylaştıracak uygulamaları indirerek kullanabilirler.

İlk üretilen akıllı cihazın prototipiyse 1992 yıllına kadar geri dayanıyor. O zamanlar bir PDA’dan kırma olarak  IBM tarafından üretilen cihaz içerisinde haritaları barındırıyor, haber okumaya yardımcı oluyor ve kullanıcılara daha birçok faydalı fonksiyon sunuyordu. Elbette bu prototip yalnızca bir prototip olarak kalmaya uzun yıllar devam etti, ta ki gerçek akıllı cihazlar piyasaya çıkış yapana kadar.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.