wmaraci reklam

Alt Gr Nedir? Alt Gr Tuşu ve Alt Gr Tuşu Ne İşe Yarar?

Alt Gr Nedir? Alt Gr Tuşu ve Alt Gr Tuşu Ne İşe Yarar?

Alt Gr, bilgisayar klavyelerinin üzerinde yer alan bir tamamlayıcı tuştur. Klavye üzerindeki konumu Backspace olarak bildiğimiz boşluk tuşunun hemen yanıdır. Bu tuş sayesinde bilgisayarımızın klavyesi üzerinde yer alamayan karakterleri kolayca ekrana yazdırabiliriz. Alt Gr tuşu ayrıca klavyelerinizin üzerinde Alt Graph, Alt Graphic, Alt Car veya Right Alt olarak da yer alabilir.

Alt Gr Tuşu

Bilgisayarlarımızın klavyeleri kullandığımız diller baz alınarak hazırlanmıştır. Ne yazık ki bir bilgisayar klavyesi içerisine tüm dillerin kullanılan harfleri barındıramaz. Bu nedenle klavyede fazlalık olarak nitelendirebileceğimiz özel karakterleri farklı dillerin klavyesinden de yazabilmemiz için Alt Gr tuşu geliştirilmiştir.

Alt Gr Tuşu Ne İşe Yarar?

Her ne kadar farkında olmasak bile günlük hayatımızda dahi Alt Gr tuşunu mutlaka kullanıyoruz. En basit şekilde örnek vermek gerekirse bir mail adresini yazarken bize lazım olan @ karakterini Alt Gr + Q tuşuna basarak elde ediyoruz.

Aynı şekilde Türkçe'de kullandığımız şapkalı A harfini yazdırmak içinse Alt Gr + A tuşunu kullanmamız gerekiyor. Bu tuş sayesinde klavyemiz üzerinde yer almayan fakat farklı diller içerisinde kullanılan daha nice karakteri meydana getirebiliyoruz.

Şayet bir Windows kullanıcısıysanız bilgisayarınız içerisinde işletim sistemiyle birlikte kurulan Karakter Eşlem yazılımına giriş yaparak Alt Gr tuşuyla daha başka hangi karakterleri yazdırabileceğinizi de görebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Home Ofis
  Ömer Yıldırım Merhaba home ofis açmak istiyorum. Yurt dışından getirdiğim tekstil malzemelerini evimden çalışmak v... Home Ofis
 • 2 MHRS
  tasvir Dal MHRS merkezi sistemine bağlanamıyorum ne zaman düzelecek... MHRS
 • 3 Home Ofis
  Deniz Patent konusunda danışmanlık yapmak istiyorum. fiziki bir faaliyette bulunmayacağım (çalışmalarım ge... Home Ofis
 • 4 WayBack Machine
  Zulal Bu araştırmayı kim kurdu,şuan kim ilgileniyor,kime hizmet ediyor... WayBack Machine
 • 5 Muhasebe Programı
  eren akar eminönündeki mest hotelimiz için muhasebe programı arıyoruz bunun için tavsiye edebileceğiniz bir pr... Muhasebe Programı
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al