Giriş Yap / Kayıt Ol

AngularJS, Google tarafından desteklenen bir Javascript MVC kütüphanesidir. MVC ise Modal View Controller anlamına gelir ve verinin, görünümün ve kontrollerin ayrı ayrıl tutulması işlemine dayanır. Daha açıklayıcı olmak gerekirse;

Modal, verilerin tutulduğu nesnelerdir ve ilişkide olduğu View nesnesini tetikler. View ise görünümün tutulduğu nesnedir. Controller ise Modal ve View nesnelerinin bağlandığı nesnedir. Yapılan tüm işlemler ve kontroller, Controller nesnesinde yapılır.

AngularJS

AngularJS’i çalıştırabilmek için jQuery gibi kütüphanelere ihtiyaç duymazsınız. jQuery gibi kütüphanelerden en büyük farkı ise çift yönlü olmasıdır. Bu da veride yaptığınız değişikliklerin görünümde, görünümde yaptığınız değişikliklerin ise veride gözükmesi anlamına gelmektedir.

Ayrıca AngularJS’nin en güzel yanı ise Directive tanımlayarak HTML etiketlerini geliştirebilmeniz diyebiliriz. AngularJS ise çok daha gelişmiş ve çok daha kısa kodlar oluşturabiliyorsunuz.

AngularJS, yaklaşık 100 KB’tır ve resmi sitesi olan www.angularjs.org üzerinden indirebilirsiniz. AngularJS, farklı farklı bileşenler içeren modüller halinde geliştirilmiştir. Bu bileşenler şunlardır:

 • Direktifler (Directives)
 • Hizmetler (Services)
 • Sağlayıcılar (Providers)
 • Tipler (Types)
 • Genel API’ler

AngularJS Kütüphaneleri

 • ng: AngularJS’nin temel modüllerini içerir ve uygulama başladığında bu modül varsayılan olarak yüklenir.
 • ngRoute: URL yönetimi için kullanılır. (angular-route.js)
 • ngResource: Rest API’de veri yönetimi için kullanılır. (angular-resource.js)
 • ngAnimate: Animasyon özellikleri için kullanılır. (angular-animate.js)
 • ngTouch: Çerez yönetimi için kullanılır. (angular-cookies.js)
 • ngSanitize: HTML verilerini ayrıştırmak ve işlemek için kullanılır. (angular-sanitize.js)
 • ngMock: Test modülleri için kullanılır. (angular-mock.js)

AngularJS, yazılımcıların büyük derdi olan Test Driven Development’i de özendirici bir konumda. Bir çok yazılımcı, test yazarak geliştirmeyi gereksiz bulsa da, AngularJS bu konuya da el atarak dokümanlarını verdiği sayfada bütün kod örnekleri Unit yada E2E testleri ile veriyor ve böylece test yazımına verdiği önemi herkese göstermiş oluyor.

Aynı jQuery’de olduğu gibi “Az kod, çok iş!” sloganıyla yayın yapan AngularJS, DOM manipülasyonlarının Template’lere taşınması ve Javascript kodlarının işlevsel modüllere bölünmesi ile birlikte yazacağınız kodların 50-60 satırı geçmemesini sağlıyor. Öyle ki AngularJS’de Asenkron Request’lerin Template’de gösterimi için Callbank yazma, Data’yı çekip Template’i tekrar Render etme gibi daha bir çok işlemi yapmaktan kurtuluyorsunuz.

İşte basit bir AngularJS örneğinin HTML kısmı:


               

Girilen Not:
               

JS kısmı:

$scope.note = {
                id: 1,
                content: 'İçeriğiniz...'
};
$scope.update = function() {
                // Burada artık $scope.note.content’e yeni girilen içerikler olacak.
}

Yazdığımız bu basit örnekte AngularJS’nin çift yönlü oluşunu açıkça görebiliyoruz. Sizde kod yazarken eğlenmeyi ve yazdığınız kodlara baktığınızda mutlu olmayı seven biriyseniz, AngularJS’i mutlaka kullanmalısınız.

Kaldı ki AngularJS’i kullanırken yapmak zorunda kalacağınız bir şey, neredeyse yok denecek kadar az! Oldukça az kurala uyarak, istediğiniz her şeyi yapabilmek için sizde hemen AngularJS ile kod yazmaya başlayın!

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.