reklam
pst.net
fipek

jQuery Nedir? jQuery Ne işe Yarar ve jQuery Kodları

jQuery Nedir? jQuery Ne işe Yarar ve jQuery Kodları

jQuery, çapraz platform destekli ve “az kodla, fazlasını yap” mantığıyla çalışan oldukça hafif bir JavaScript kütüphanesidir. Tüm dünyada en çok kullanılan JavaScript kütüphanesi olan jQuery’nin amacı, birçok kullanıcı için zorlu bir dil olarak kabul edilen JavaScript’i internet siteleriniz üzerinde kolayca kullanabilmenizi sağlamaktır.

jQuery ile birçok yaygın işlev JavaScript’de yoğun kod bütünlüklerinin aksine basit kod dizgileriyle halledilebilmektedir.  jQuery aynı zamanda AJAX ve DOM manipülasyonlarını da kolayca halletmenize yardımcı oluyor. jQuery’nin ücretsiz ve açık kaynaklı olması, MIT lisansı altında kullanılabilir olması da jQuery’nin popüler olarak tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden bir diğeri olarak gösterilebilir.

jQuery’de Syntax veya diğer adıyla söz dizimi; dokümanları kolayca yönetmek, DOM elementlerini seçmek, animasyonlar oluşturmak ve Ajax uygulamaları oluşturmak için tasarlanmıştır. jQuery’nin geliştiricilere sunduğu eklenti oluşturabilme kapasitesi de geliştiricilerin şekillendirilebilir widget’lar ortaya çıkarabilmesine yardımcı olmaktadır.

jQuery bugün sıklıkla güçlü ve dinamik internet siteleri oluşturmak veya web uygulamaları geliştirmek için kullanılıyor. Başta Google, Microsoft, IBM ve Netflix olmak üzere daha nice binlerce tanınan popüler servis de internet sitelerinde jQuery kütüphanesinden faydalanmaktadır.

jQuery’nin belki her kesimden geliştiriciler tarafından sevilmesinin ve kabul gören bir kütüphane olması jQuery’nin basit yapısıdır. Kendisi bir JavaScript kütüphanesi olmasına rağmen jQuery’i kullanarak ihtiyaçlarınızı karşılamak için JavaScript uzmanı olmanıza gerek yok. Hatta JavaScript’in aksine jQuery’de çok daha fazlasını JavaScript’de olduğu kadar güçlük çekmeden halledebilirsiniz.

jQuery Ne İşe Yarar?

jQuery bir JavaScript kütüphanesidir, bu kütüphaneyi kullanarak geliştiriciler JavaScript ile meydana getirdikleri birçok işlevi bir internet sayfasına veya web yazılımlarına sağlayabilirler. İnternet siteleri ve web uygulamaları hazırlanırken geliştiriciler bazen tek başına JavaScript’i kullanırken bazen de JavaScript ve jQuery kütüphanesinden faydalanırlar.

jQuery’i kullanarak birçok JavaScript geliştirmesini daha kolay halledebilirsiniz. Üstelik jQuery ile çalışmak çok daha kolay olması nedeniyle jQuery ile ihtiyaçlarınızı daha hızlı karşılayabilirsiniz. Bu kütüphaneyi ne olarak değerlendirebileceğiniz ise tamamen size kalmıştır. Bazen web sitelerindeki Slider ve animasyon efektleri için jQuery kullanırken bazen web uygulamalarının kendisi veya görselleştirme alanında jQuery’den faydalanılmaktadır.

jQuery’nin avantajları da onu sıkça tercih edilen dünyanın en popüler kütüphanesi haline getirmiştir. jQuery’nin başlıca geliştiricilere sunduğu avantajlar şunlardır;

 • Çapraz platform ve tarayıcı desteklidir.
 • Element seçimi oldukça kolaydır.
 • Özelleştirebilme seçenekleri fazladır.
 • Eğitim kaynakları ve destek kaynakları boldur.
 • Flash’a oranla hem daha çok kabul gören hem de SEO açısından uygun karşılanan bir yapıdır.
 • Hem site üzerinde hızlıdır hem de öğrenmesi kolaydır.
 • JavaScript’de yapmak istediğiniz birçok şeyi daha az kod satırıyla gerçekleştirmenize yardımcı olur.

jQuery Kodları

jQuery ayrı bir JavaScript kütüphanesi olmasına karşın bu kütüphaneyi kullanabilmek için temel seviyede JavaScript bilmeniz ve kütüphanenin kod düzenine aşina olmanız gerekir. jQuery için internette yer ve yabancı birçok sitede hem Türkçe hem de farklı dillerde bolca kaynak bulabilmeniz mümkün. Özellikle jQuery’nin en popüler JavaScript kütüphanesi olduğunu düşünecek olursak, bu konuda sıkıntı çekmeyeceğiniz kesin.

jQuery öğrenirken herhangi bir yerde takıldınız veya jQuery ile ilgili olarak yapılan paylaşımları görmek istiyorsanız WM Aracı forumundan Javascript Programlama ve jQuery kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al