Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Modül, bir yazılımın bir veya daha fazla rutin işlemini içeren parçasına verilen isimdir. Bir veya birden daha fazla modül birbirinden bağımsız olarak geliştirilerek bir yazılım meydana getirilmesi için kullanılabilir. Kurumsal düzeyde hazırlanan yazılımların büyük bir çoğunluğu içerisinde birçok modül içermektedir. Bu modüllerin her biri yazılım içerisinde farklı ve benzersiz bir işlem operasyonunu gerçekleştirmek için kullanılır.

Modül

Modüller her ne kadar programlamaya yeni başlayan kişiler için karmaşık bir düzen gibi görünüyor olsa da programcıların işlerini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiştir. Modüller sayesinde programcı yazılımın sadece tek bir kısmına odaklanıp, o alanının fonksiyonunu eksiksiz olarak yerine getirmesini sağlayabilir ve ardından bir diğer modüle geçiş yapabilir.

Örneğin hepimizin kullandığı Microsoft Word’de modül tabanlı hazırlanan yazılımlardan biridir. Microsoft Word, kullanıcıların çizimler ve figürler ortaya koyması için Microsoft Paint’den yardım almaktadır.

Web dünyasında da modülleri sıklıkla kullanıyoruz. Örneğin, WordPress’i geliştirmek için kullanmış olduğumuz eklentilerin büyük bir çoğunluğunu birer modül olarak kabul edebiliriz. Bu eklentiler de bize yazılımdan ayrı farklı işlevler sunmaya yardımcı olmaktadır ve WordPress’den ayrı olarak programlanmaktadır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.