wmaraci reklam

Modül Nedir?

Modül Nedir?

Modül, bir yazılımın bir veya daha fazla rutin işlemini içeren parçasına verilen isimdir. Bir veya birden daha fazla modül birbirinden bağımsız olarak geliştirilerek bir yazılım meydana getirilmesi için kullanılabilir. Kurumsal düzeyde hazırlanan yazılımların büyük bir çoğunluğu içerisinde birçok modül içermektedir. Bu modüllerin her biri yazılım içerisinde farklı ve benzersiz bir işlem operasyonunu gerçekleştirmek için kullanılır.

Modüller her ne kadar programlamaya yeni başlayan kişiler için karmaşık bir düzen gibi görünüyor olsa da programcıların işlerini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiştir. Modüller sayesinde programcı yazılımın sadece tek bir kısmına odaklanıp, o alanının fonksiyonunu eksiksiz olarak yerine getirmesini sağlayabilir ve ardından bir diğer modüle geçiş yapabilir.

Örneğin hepimizin kullandığı Microsoft Word’de modül tabanlı hazırlanan yazılımlardan biridir. Microsoft Word, kullanıcıların çizimler ve figürler ortaya koyması için Microsoft Paint’den yardım almaktadır.

Web dünyasında da modülleri sıklıkla kullanıyoruz. Örneğin, WordPress’i geliştirmek için kullanmış olduğumuz eklentilerin büyük bir çoğunluğunu birer modül olarak kabul edebiliriz. Bu eklentiler de bize yazılımdan ayrı farklı işlevler sunmaya yardımcı olmaktadır ve WordPress’den ayrı olarak programlanmaktadır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Follower
  Ayşe cukur Kayit oldugum andan itibaren instagram hesabim kullanilmiyor nasil kaydimi silebilirim bulamiyorum l... Follower
 • 2 Alt Gr
  Irmak Caps Lock ne işe yarar?... Alt Gr
 • 3 Metin Yazarı
  irem Ben irem 18 yasindayim metin yazarlığı konusunda tecrübem yok ama herşeyin bir ilki olması gerekir b... Metin Yazarı
 • 4 AnyDesk
  nurhan arda Kanada'dan tesadufen bir finans kurulusu oldugunu soyleyen birisi bana amerikan borsasindan senet a... AnyDesk
 • 5 Hızlı Kart
  nazartubaozer Hızlı karta mobil bankacılık açamıyormuyuz... Hızlı Kart
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al