Giriş Yap / Kayıt Ol

AUX, çeşitli aygıtların üzerinde yer alan ekstra bir ses giriş veya çıkışıdır. USB gibi spesifik ve standart bir giriş olmayan AUX’un onlarca farklı çeşidi vardır. USB’nin aksine AUX çıkışları birçok farklı aparatla bilikte kullanılabilir. Genel olarak, modern aygıt ve ses sistemlerinde yer alan AUX’lar 3.5 mm Jack kullanır. 3.5 mm Jack’ler ses sistemlerimizde ve kulaklıklarımızda kullandığımız en yaygın ses girişlerinden biridir.

AUX özelliği olan sistemlerde, ekstradan bir donanıma ihtiyacınız olmadan bir ses verisini doğrudan sisteme aktarabilirsiniz. Örneğin otomobilinizin teybinde bir AUX girişi varsa telefonunuza takacağınız bir AUX kablosu yardımıyla, telefonunuzdaki ses verisini doğrudan aracın ses sistemine aktarabilirsiniz. Elbette AUX çıkışı sadece otomobillerde karşımıza çıkmaz. Ses kartlarında, bilgisayarlarda ve diğer multimedya özelliğine sahip sayısız sistemde AUX giriş ve çıkışı kullanılıyor.

AUX

AUX’u tek bir bütün olarak kabul etmemeliyiz. Zira AUX In ve AUX Out olarak bu ses girişi; giriş ve çıkış özelliğiyle tanımlanabilir. Bazı AUX sistemlerinde sadece AUX In veya sadece AUX Out seçeneği olabilir. Örneğin yalnızca AUX Out özelliği olan bir müzik sistemine bir kulaklık takabilirsiniz fakat bir aygıtı bağlayarak müzik sistemi üzerinden ses alamazsanız. Bunu yapmak istediğinizde AUX In girişine ihtiyacınız olacaktır. Bazı sistemlerde sadece AUX Out aktif edilmişken bu sistemlere sonradan AUX In girişi kazandırılabilmektedir. Eğer otomobilinizin menüsünde AUX görüyorsanız ama fiziksel olarak bir çıkış görmüyorsanız, bu sistemlerde de AUX için ekstra bir çıkış kablosunun çekilmesi gerekebilir.

Bir sistemde AUX ve USB olmasının arasındaki ince farklılıkları da bilmeniz faydalı olabilir. USB içeren bir ses sisteminde ses USB’den okunan verilerle oluşturulur. AUX kullanılan sistemde ise zaten bir cihazda oluşturulmuş dijital ses verileri çıkış olarak aktarılır. AUX’u tıpkı mobil cihazlarınıza taktığınız kulaklığınız gibi düşünebilirsiniz. AUX girişleri bu tarz cihazlarımızın kulaklık girişiyle aynı mantıkla çalışırlar.

AUX Açılımı Nedir?

AUX’un açılımı Türkçede “Yardımcı” veya “Destek” anlımanda kullanılan “Auxiliary” sözcüğüdür. Dilimize olduğu gibi geçen bu sözcüğün Türkçe bir karşılığı yoktur. Genellikle “ses girişi” veya “AUX ses girişi” olarak adlandırılmaktadır.

AUX’un Avantajları Nelerdir?

AUX’un en büyük avantajı her tür cihazla kullanılabiliyor olmasıdır. iPhone, iPad, Android bir cihaz, eski bir Walkman veya müzik çalar olması farketmeksizin, ses çıkışı ürtebilen herhangi bir cihazdan AUX sistemine çıkış verebilir veya alabilirsiniz. Bu sayede ekstra bir aygıta ihtiyaç duymaksızın ufak bir kablo yardımıyla ses aktarım sorununuzu taşınabilir aygıtlarla çözebilirsiniz.

AUX’un kullanımı son derece basittir. Sadece kabloyu takmak ve otomatik tanıma özelliği yoksa sistemi AUX moduna almanız yeterlidir. Bağlantıyı koparmak için ise kabloyu çıkarabilirsiniz.

AUX’un Dezavantajları Nelerdir?

AUX’un dezavantajları çoğunlukla taşınabilir aygıtlarla kullanılması halinde ortaya çıkıyor. Otomobilinizin teybinde bir iPhone aracılığıyla AUX girişinden faydalanmak istediğinizi düşünelim. Normal şartlarda iPhone sadece kulaklıklara ses aktarmak üzere tasarlanmış ses çıkışına sahiptir. Oysa en basit ses sitemine sahip otomobilde bile kulaklıklara kıyasla büyük ve güçlü hoparlörler yer alır. Bu durumda, iPhone’un sağlayacağı çıkış gücü ses sistemi için yeterli olmayabilir.

Bunun dinleyicilere dezavantajı; müziğin yanı sıra hissedilebilen ve fondan gelen bir gürültü sesi olacaktır. AUX’un en büyük dezavantajlarından biri olmasına rağmen bu dezavantajın etkisini en aza indirebilir veya tamamen sıfırlayabilirsiniz. AUX’un dezavantajlarını bertaraf etmek için olabildiğince kaliteli, bilindik markaların AUX kablolarını tercih etmelisiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.