Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Black Hat SEO, illegal ve organik olmayan yöntemleri kullanarak bir web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki pozisyonunu yükseltme işlemidir. Black Hat SEO’da arama motorları tarafından tasvip edilmeyen ve kabul görmeyen yöntemler kullanılır. Kısa süre içerisinde sonuç veren bir yöntem olmasına karşın Black Hat SEO ile kalıcı bir başarının elde edilmesi mümkün değildir.

Black Hat SEO

Black Hat SEO Teknikleri

Aslında yasal olmayan veya arama motorları tarafından onaylanmayan her türlü işlemi Black Hat SEO başlığı altında değerlendirebilmemiz mümkündür.  Yine de elbette kullanılan belli başlı ve artık adıyla tanınan teknikler Black Hat SEO çalışmalarının temel yapısını oluşturuyor. İşte onlardan en bilinenleri ve Black Hat SEO yöntemiyle ilişkilendirmemiz gereken teknikler;

Link Manipülasyonları: Doğal olmayan bir şekilde ve çoğunlukla satın alma yöntemine başvurarak link ve link ağlarının oluşturulması, bu sayfalar üzerinden web sitesine link verilmesidir. Bugün biz Webmasterların link ve tanıtım yazısı satın alması her ne kadar doğal ve SEO’nun doğası gereği uygun görünüyor olsada aslında bir Black Hat SEO tekniğidir. Çünkü link alımıyla arama motorlarının istediği doğallığın dışına çıktığımız gibi sisteme de bir nevi müdahalede bulunuruz.

Spin Makale/İçerik:  Herhangi bir içeriğin yazılımlar yardımıyla yapısal olarak değiştirilmesi ancak anlamsal olarak aynı kalması veya manasız bir içerik haline gelmesidir. Bir içerik hazırladığınızı düşünün, bu içeriği spinner adını verdiğimiz programları kullanarak yapısal olarak değiştiriyorsunuz. Örneğin kelimesi yerine misalen kullanıyorsunuz. İçeriğin yapısı değişmiş oluyor ancak anlamı değişmemiş oluyor. Bir de ileri seviye Spinner yazılımlar vardır ki, bu yazılımları kullandığınızda yazılım tamamen rasgele bir düzen ile kelimelerin yerini değiştirir. Böylece yapı olarak içerik tamamen değişmiş olmasına karşın insanlar tarafından okunduğunda tamamen anlamsız bir metindir.

Duplicate Content (Kopya İçerik): Daha önce yayınlanmış olan bir içeriği olduğu gibi veya kısmi olarak değiştirerek yayınlamaktır. Kopya içeriklerin daha etkili olması için çoğunlukla subdomain’ler de kullanılır.

Hacklink & Gizlenmiş Linkler: Black Hat SEO kavramıyla en çok özdeşleştirilen tekniktir. Hacklink otoriter ve güçlü bir siteden sahibinin izni olmaksızın alınan ve çeşitli tasarım teknikleriyle gizlenen link şeklidir. Hacklinkler kısa sürede inanılmaz sonuçları yaratma etkisine sahip olsa da kesinlikle uzun ömürlü veya sağlıklı bir yöntem değildir.

Cloaking: Arama motorlarının botlarına farklı, siteye ulaşmak isteyen ziyaretçilere farklı sayfaları gösterme tekniğidir. Bu teknik artık en az kullanılan yöntemlerden biridir çünkü gelişen arama motoru algoritmaları kısa sürede Cloaking işlemini algılayarak web sitesini hemen filtreye alabiliyor.

Black Hat SEO Nasıl Yapılır

Black Hat SEO yani Siyah Şapka SEO yapmak için tercih edilen yöntemler bir üst başlıkta da belirttiğimiz üzere tamamen kullanıcıları veya arama motoru botlarını yanıltma amacıyla yapılan çalışmaların bütünüdür. Bir arama motorunun size önerdiğinin dışında optimizasyon çalışmaları yapıyorsanız veya kısa sürede yüksek başarı elde etmek için illegal yöntemler kullanıyorsanız Black Hat SEO yapıyorsunuz/yapabilirsiniz demektir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.