Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

Teknoloji ve fizik konusunda defalarca kez adı duyulan CERN; Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire açılımının kısaltmasının baş harflerinden adını almaktadır. Türkçe anlamıyla Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'ne denk gelen CERN tüm dünya tarafından bilinen dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır.  CERN'in esas temelleri 1949 yılında atılmış, kurulması ise 1954 yılına kadar sürmüştür. Aralarında ortak üye olarak Türkiye'nin de yer almış olduğu CERN'in 21 üye ülkesi vardır.

CERN

CERN Deneyi

CERN içerisinde yer alan 3000 personeliyle birlikte birçok farklı çalışma ve deneyi yapmaktadır. CERN deneyi olarak adlandırılan ve insanlık tarihi için en önemli deneylerden biri olarak kabul edilen deneyse dünyanın varoluşu ve daha birçok konu hakkında bilimle birlikte bilgi sahibi olabileceğimiz düşünülen fiziksel bir deneydir.

Bu deneyde yuvarlak biçimindeki tüplerin içerisine zıt yönlü proton parçacıkları yerleştirerek hızlandırılması sağlanır. Birbirinin zıttı yönünde hızlandırılan bu parçacıklar daha sonradan birbirleriyle çarpıştırılarak küçük bir enerji patlaması meydana getirilir. Bu patlama sırasında ortaya muazzam bir enerji çıktığı gibi aynı zamanda bu deney dünyanın nasıl var olduğu ve bir yaratıcının olup olmadığını sorgulama konusunda da bizlere birçok önemli detay vermektedir.

CERN Nerede?

Romanların ve filmlerin içerisinde de defalarca kez yer verilenin aksine CERN sanıldığı gibi yer üstünde bulunan bir laboratuvar değildir. CERN'in olağanüstü laboratuvarları Fransa ile İsviçre sınırı üstünde ve yerin 100 metre altında yer almaktadır. CERN'in toplam uzunluğununsa 27 KM'yi geçtiği bilinmektedir.

 avatar
anti madde varmı

UZMANIN CEVABIEvet, antimadde vardır. Normal parçacıkların bir araya gelerek normal maddeyi oluşturmasına benzer biçimde antiparçacıklar bir araya gelerek antimaddeyi oluştururlar. Madde ve antimadde parçacıkları bir araya geldiklerinde birbirlerini yok edebilirler. E=mc2 formülü gereğince maddeler enerjiye dönüşürler.

 avatar
yıllar önce nesli tükenmiş dinazorların neden öldüğü

UZMANIN CEVABIDinazorların neslinin nasıl tükendiği konusu 35 yılı aşkın süredir bilim adamları tarafından tartışılıyor. Son bilimsel bulgulara göre en olası teori; saatte 64 bin km hızla dünyaya çarpan gök taşlarının volkanik patlamaları tetiklemesi, ortaya çıkan toz ve zehirli gazların iklim değişikliklerine yol açmasıyla, başta dinazorlar olmak üzere birçok canlı türünün yok olduğu yönündedir. Yine de bunun bir teori olduğunu unutmamalıyız.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.