reklam
reklam

C++ Dili Nedir? C++ Ne İşe yarar ve C++ Öğrenme

C++ Dili Nedir? C++ Ne İşe yarar ve C++ Öğrenme

C++, 1979 yılında Bjarne Stroustrup tarafından Bell Labs’da geliştirilen nesne yönelimli ve yüksek seviyeli, genel maksatlı programlama dilidir. C++’ın ilk ismi “C with classes” dir ve C programlama dilinin bir eklentisi olarak işlev görmektedir. 

C++’ın yaratıcısı Bjarne Stroustrup bu programlama dilini öğrenciyken geliştirmiştir. Kullandığı programlama dilllerini yeteri kadar hem işlevli hem de yüksek performanslı görmeyen Stroustrup, kendi programlama dilini oluşturarak bilgisayar tarihinin en önemli yazılım dillerinden birinin ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur. 

C++ programlama dilinde C tarzında veya nesne yönelimli tarzda kesin senaryolarla kodlamalar yapılabilmektedir. Bu açıdan C++ en önemli ve işlevsel hibrit programlama dillerinden biri olma niteliğine de sahiptir. C++ programlama dilinin Türkçe’de telaffuzu “Si-Pılas-Pılas” şeklindedir.

C++ Ne İşe Yarar

C++ geliştirilmesinden sonra tüm dünyada en yaygın kullanılan programlama dillerinden biri olmuştur. Özellikle söz konusu performans olduğunda C++ daima ilk seçim olmaktadır zira diğer programlama dilleriyle kıyaslandığında C++ çok daha fazla güncellenen bir yazılım dilidir. Son olarak C++ 11 sürümü 2011 yılında yayınlanmıştır.

C++ yazılım dili kullanılarak geliştiriciler tarafından sistem yazılımları, özel yazılımlar, uygulamalar, sürücü yazılımları, kullanıcı taraflı yazılımlar ve gömülü firmware yazılımlar üretilmektedir.  Bugün bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz birçok donanımın dahi sürücüsü C++ programlama dili sayesinde hazırlanmış ve son kullanıcıların kullanımına tahsis edilmiştir.

C++ Öğrenme

Basit programlama dillerinin aksine C++ gibi gelişmiş bir programlama dilini sıfırdan öğrenmek elbette daha zorlayıcı bir süreç olacaktır. İnternetteki çeşitli kaynaklardan faydalanarak öğrenmeye başlayabileceğiniz C++’ı yabancı kaynaklardan görsel eğitim setleriyle de ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. C++ ile ilgili WM Aracı kullanıcılarının yaptığı paylaşımlara erişmek için forumumuzdaki C++ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

C++’da ilk mini yazılımınızı yapmak ve ekrana “Hello World” çıktısını almak içinse aşağıdaki kod betiğini kullanabilirsiniz;

#include

int main()

{

  std::cout << "Hello, world!n";

}

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al