Giriş Yap / Kayıt Ol

CRO (Chief Risk Officer), şirkette yönetici seviyesinde bulunan ve farklı kategoriden riskleri değerlendirerek çözüme kavuşturan şirket / iş pozisyonudur. CRO pozisyonundaki yöneticiler, şirketin gidişatı veya ana işi karşısındaki riskleri tespit ederek bu risklerin ortadan kaldırılması veya sigortalandırılmasını sağlar. Şirketlerin 3 harfli kısaltmalarının arasına yenice katılan CRO, hiç kuşkusuz teknolojinin ve BT’nin can bulmasıyla birlikte ortaya çıkan yeni dünyanın iş pozisyonlarından biridir. 

CRO Açılımı

CRO’nun açılımı Chief Risk Officer’dır. Kavramın henüz Türkçeleştirilmiş net bir karşılığı yok ancak örnek çevirilerden yola çıkarak, Risk Uzmanı veya Risk Yönetiminden Sorumlu Başkan gibi pozisyon isimlerinden biri olarak çevrilebileceğini ön görebiliriz.

CRO Ne İş Yapar?

CRO pozisyonunda çalışan kişiler genellikle şirketlerin BT kanadıyla ilgilenerek ticari teşebbüslerin uygulamaları ve BT kaynakları üzerinde analizler yaparlar. Yapılan analizler sonucunda risklerin kontrol edilmesi ve teknolojilerin geliştirilmesi konusunda etkin rol oynarlar. Örneğin, bir yazılım şirketinde yazılımların piyasaya sunulmasından önce bu teknolojinin karşısındaki tehditlerin belirlenmesi ve bu tehditlerin önlenmesi konusunda görev alabilirler.

Şirket içerisinde yetkili bir yönetici ve birer risk yöneticisi olarak tanımlayabileceğimiz CRO’nun yaptıklarını kesin ve net çizgilerle anlatmamız pek doğru olmayacaktır. CRO’ların yaptığı ve yapacağı işleri belirleyen işin bizzat kendisi ve ihtiyaçlarıdır. Pozisyonun doğası gereği CRO’lar farklı iş kollarında farklı alanlarda ve çeşitli görevleri de üstlenebilirler.

CRO’lara yüksek bütçeli hemen her şirkette ihtiyaç duyulabilir. Bir CRO’yu istihdam etmek isteyen şirketler genellikle veri tabanı alanlarındada çalışan ve bilgi işlenmesine dayalı olarak servis ya da ürünler sunan şirketlerdir. Eğer klasik bir tanımlama yapacak olursak CRO’lar, BT alanında iş zekasını ve görüşlerini kullanarak riskleri analiz eden ve yeni teknolojilere uyumlu hale getiren kişiler olarak yeni dünyada yer alacaklardır. 

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.