Giriş Yap / Kayıt Ol

Dashboard, bilgisayar bilimi tanımına göre; herhangi bir yazılımın içeriği hakkında hızlıca özet bilgileri görüntülemeye yardımcı olan görsel arayüz bölümüdür. Bu arayüz sayesinde yazılıma giriş yapan kullanıcı onlarca bilgiyi doğrudan görüntülemek yerine bölümlere ayrılmış şekilde özet bilgileriyle karşılaşır. Bu sayede kullanıcı istediği bölüme geçebilir veya mevcut işlemler hakkında ön bilgiye sahip olabilir.

Dashboard

Dashboard’lar bazen standart yapıya sahip olurken bazen de özelleştirilebilir olabilirler. Özelleştirilme seçeneğine sahip olan Dashboard yani başlangıç menülerine kullanıcılar çeşitli widget veya özet bilgileri ekleyerek bu bölümü kişiselleştirebilirler.

Dashboard Örnekleri

Dashboard’ın bir Webmaster için en büyük örneği WordPress’de oturum açtığı anda karşısına gelen özet görüntüleme ekranıdır. Bu ekran üzerinde WordPress’de yer alan yazılar, yorumlar ve mevcut güncellemeler gibi birçok çeşitli bilgiye yer verilir. Ayrıca kullanıcı dilerse Dashboard menüsü güncelleştirebilir ve kendi istediği Widget pencereleri sayesinde daha işlevsel hale getirebilir.

Dashboard örneğini sayısız farklı yazılımda hatta işletim sistemlerinde görebiliriz. Örneğin Mac OS işletim sistemlerinde en sol kısımda yer alan pencerede kullanıcıların başlangıç yaparken görüntüleyebileceği bir Dashboard ekranı yer almaktadır ve bu Dashboard ekranı özelleştirilebilmektedir.

Excel’de Dashboard

Excel’de Dashboard bir rapor dokümanına ait komplike hesaplama tablolarının bir özetinin sunulduğu bölümüdür. Bu bölümde karmaşık hesaplarının tümünün sonucuna ilişkin değerlere yer verilir. Bu sayede raporu incelemesi gereken kişi tüm hesaplamaları birer birer kontrol etmek yerine sadece Excel’de Dashboard menüsünü görüntüleyerek raporun sonuçlarına ilişkin fikir sahibi olabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.