reklam
reklam

Widget Nedir? Widget Nasıl Eklenir ve Widget Kaldırma

Widget Nedir? Widget Nasıl Eklenir ve Widget Kaldırma

Widget (Bileşen), kullanıcı grafik arayüzü üzerinde yer alan, herhangi bir veri yada bilgiyi kullanıcıya aktaran küçük bir katman veya programların tümüdür. Küçük programcıklar veya işlevsel kutular olarak da tanımlayabileceğimiz bu fonksiyonel elementlerin amacı kullanıcı arayüzünü daha zengin bir görünüme sokmak ve bunun yanı sıra kullanıcılara ekstradan işlevler sunmaktır.

Birer Webmaster olarak bizler Widget kavramıyla en çok bloglar ve benzeri hazır sistemler üzerinde karşılaşıyoruz. Genellikle sitenin herhangi bir köşesine eklediğimiz ve Türkçeye Bileşen olarak çevirilen bu araçlar sayesinde görünümü zenginleştirebiliyor ve sitelerimize ekstradan işlevsellikler katabiliyoruz.

Elbette Widget yalnızca hazır sistemler ve WordPress gibi CMS’lerin içerisinde kullanılan bir eleman değil. Aynı zamanda bu faydalı elemanlar işletim sistemlerinin içerisinde de kullanılıyor. Örneğin MacOS işletim sistemlerinde Dashboard’a Widget eklenebilirken Windows Vista’da sağ menüye kullanıcılar ufak işlevlere sahip olan Widget’ler ekleyebiliyordu. Yine Android işletim sisteminde de ev ekranı üzerinde kullanıcıların işini kolaylaştıracak Widget’lar kullanılabiliyor. iOS işletim sistemine sahip cihazlardaysa Widget özelliği, Bildirim Merkezi üzerinden sunulmaktaydı.

Widget Nasıl Eklenir?

Ne yazık ki, her işletim sistemi veya yazılımda Widget eklemek için kullanıcının atması gereken adımlar farklılık gösterebiliyor. Örneğin WordPress’de Bileşenler menüsü üzerinden Widget eklenirken Android cihazlarda ana ekranda parmağınızı basılı tuttuktan sonra Widget’lar seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

İşletim sisteminden siteme ve hatta yazılımdan yazılıma farklılık gösterebileceği için Widget nasıl eklenir sorusuna verilebilecek net bir cevap yok. Her ortamda Widget eklemek değişiklik gösterebileceği için en sağlıklı sonucu ancak platformunuz için aramalar yaparak öğrenebilirsiniz.

Widget Nasıl Silinir?

Birçok sistemde düzenleme ekranı aktif edildikten sonra Widget’lar sistemden kaldırılabilir. Bazı sistemlerdeyse Ayarlar’ı ziyaret ederek Widget’lar için ayarlanan bölümlerden silme işlemini gerçekleştirmeniz gerekebilir. Tıpkı Widget ekleme işleminde olduğu gibi Widget silme konusunda da cevap tamamen anonimdir ve sistemden sisteme farklılık gösterebilir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al