Giriş Yap / Kayıt Ol

Widget (Bileşen), kullanıcı grafik arayüzü üzerinde yer alan, herhangi bir veri yada bilgiyi kullanıcıya aktaran küçük bir katman veya programların tümüdür. Küçük programcıklar veya işlevsel kutular olarak da tanımlayabileceğimiz bu fonksiyonel elementlerin amacı kullanıcı arayüzünü daha zengin bir görünüme sokmak ve bunun yanı sıra kullanıcılara ekstradan işlevler sunmaktır.

Widget

Birer Webmaster olarak bizler Widget kavramıyla en çok bloglar ve benzeri hazır sistemler üzerinde karşılaşıyoruz. Genellikle sitenin herhangi bir köşesine eklediğimiz ve Türkçeye Bileşen olarak çevirilen bu araçlar sayesinde görünümü zenginleştirebiliyor ve sitelerimize ekstradan işlevsellikler katabiliyoruz.

Elbette Widget yalnızca hazır sistemler ve WordPress gibi CMS’lerin içerisinde kullanılan bir eleman değil. Aynı zamanda bu faydalı elemanlar işletim sistemlerinin içerisinde de kullanılıyor. Örneğin MacOS işletim sistemlerinde Dashboard’a Widget eklenebilirken Windows Vista’da sağ menüye kullanıcılar ufak işlevlere sahip olan Widget’ler ekleyebiliyordu. Yine Android işletim sisteminde de ev ekranı üzerinde kullanıcıların işini kolaylaştıracak Widget’lar kullanılabiliyor. iOS işletim sistemine sahip cihazlardaysa Widget özelliği, Bildirim Merkezi üzerinden sunulmaktaydı.

Widget Nasıl Eklenir?

Ne yazık ki, her işletim sistemi veya yazılımda Widget eklemek için kullanıcının atması gereken adımlar farklılık gösterebiliyor. Örneğin WordPress’de Bileşenler menüsü üzerinden Widget eklenirken Android cihazlarda ana ekranda parmağınızı basılı tuttuktan sonra Widget’lar seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

İşletim sisteminden siteme ve hatta yazılımdan yazılıma farklılık gösterebileceği için Widget nasıl eklenir sorusuna verilebilecek net bir cevap yok. Her ortamda Widget eklemek değişiklik gösterebileceği için en sağlıklı sonucu ancak platformunuz için aramalar yaparak öğrenebilirsiniz.

Widget Nasıl Silinir?

Birçok sistemde düzenleme ekranı aktif edildikten sonra Widget’lar sistemden kaldırılabilir. Bazı sistemlerdeyse Ayarlar’ı ziyaret ederek Widget’lar için ayarlanan bölümlerden silme işlemini gerçekleştirmeniz gerekebilir. Tıpkı Widget ekleme işleminde olduğu gibi Widget silme konusunda da cevap tamamen anonimdir ve sistemden sisteme farklılık gösterebilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.