reklam
reklam

DB (Database) Nedir?

DB (Database) Nedir?

DB (Database), Türkçesiyle Veri tabanı; içerisinde çok fazla sayıda endeksli dijital verilerin depolandığı dosyalardır. Veri tabanları bugün kalıcı verilerle interneti kullanabiliyor olmamızın en önemli nedenidir. Veri tabanı içerisindeki bilgiler aranabilir, karşılaştırılabilir, sıkıştırılabilir ve değiştirilebilirdir. Bu sayede veri tabanı üzerindeki değerler kolaylıkla yazılımlar ve web yazılımları tarafından kullanabilir hale gelmektedir. 

İnternet üzerinde veya yazılımlar içerisinde yaptığımız işlemlerin tümü çeşitli güvenlik protokolleriyle korunan veri tabanları içerisine işlenir ve ihtiyaç duyulduğunda tekrardan buradan alınarak işlenir. İnternet sitelerindeki üyeliklerimiz, banka hesaplarımızdaki paralarımız, hesaplar üzerinde gerçekleştirdiğimiz işlemler ve hatta yazdığımız basit bir blog yazısı dahi veri tabanının içerisinde saklanmaktadır.

Veri tabanları yalnızca internet dünyası açısından önemli değildir, aynı zamanda bilgisayar programlarının da büyük bir kısmı veri tabanına bağlı olarak çalışırlar. Bilgisayarda kullandığımız yazılımlar da veri tabanı aracılığıyla bizim aktivitelerimizi kayıt eder ve daha sonradan tekrardan bize sunarlar.

Veri tabanları tam ve net bir şekle sahip değildir. Her ne kadar bu dijital depolama dosyalarını bir not defterine benzetebilecek olsak da her bir veri tabanı farklı standart ile geliştirilebilir. Günümüzde web programlarında en çok kullanılan veri tabanı biçimleri MS Access ve SQL’dir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  aylin özerol Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  esma Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Oznur İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Serdar Baş İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Emin Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al