Giriş Yap / Kayıt Ol

Dedicated Server, Hosting firmaları tarafından yalnızca tek bir kullanıcıya, şirkete veya organizasyona ayrılan, paylaşımsız ve kullanım hakkının tek kişide olduğu internet sunucularıdır. “Dedicated” yani paylaşımsız denilmesinin nedeni bu sunucunun yalnızca tek bir kullanıcıya tahsis ediliyor olmasıdır. Tahsis edilen bu sunucu kaynaklarını farklı kullanıcıların yada Hosting şirketinin müşterilerinin kullanması imkansızdır. Bu nedenle Dedicated sunucular daha yüksek performans ve kaynakların tam anlamıyla kullanılması anlamına gelir.

Dedicated Server

Dedicated Server Kurma

Kişisel bir kullanıcı olarak veya işletmeniz için kendinize ait bir sunucu kurabilirsiniz. Bu kurmuş olduğunuz sunucu Dedicated Server adı altında incelediğimiz paylaşımsız bir sunucu olacaktır. Dedicated Server kurmak için öncelikle kendinize bir sunucu makinesi almanız gerekir. Aldığınız sunucunun yeterince iyi soğutulabilmesi için soğutma sistemi ve elbette yüksek bağlantı hızına sahip olan internet hattına sahip olmanız gerekir. Tüm bunların kişisel kullanıcılar tarafından veya küçük ölçekli işletmeler tarafından baş edilmesi oldukça zorlu bir süreçtir. Bu nedenle bir sunucu ihtiyacı duyan kişiler ve işletmelerin hemen hemen %80’lik bölümü sunucularını kendileri satın alıp, tüm özellikleriyle ilgilenmesi yerine Dedicated Server kiralama opsiyonuna yönelirler.

Dedicated Server Kiralama

Dedicated Server kiralama, Hosting firması tarafından yalnızca sizin kullanımınıza tahsis edilecek bir sunucunun meydana getirilmesi ve faturasının ödenmesi devam ettiği sürece Hosting firmasının bu sunucuyla ilgilenmesidir. Dedicated Server kiralamayı tıpkı, evi satın almak yerine kiralamak gibi düşünebilirsiniz. Böyle durumlarda ev ile ilgili masrafların büyük çoğunluğu ev sahibi tarafından halledilirken kiracı olan taraf yalnızca kira ve kiraya dair aidat vb. Şeyleri ödemek durumundadır.

Çoğu Hosting firmasının Dedicated Server kiralama aşamasında müşterilerine sundukları şunlardır;

  • İstenilen özelliklere sahip bir sunucunun ayarlanması; Hosting firması ihtiyacınız olan sunucuyu meydana getirmek için RAM takviyesi veya işlemci değişikliği gibi değişiklikler yapabilir.
  • İşletim sistemi seçiminin müşteriye ait olması; Dedicated Server kiraladığınızda sunucunuzun çalışacağı platformu seçme konusunda da tamamen özgürsünüz demektir. İstediğiniz işletim sistemini kurup, sunucunuzu bu platform üzerinde kullanabilirsiniz.
  • İşletim sistemi güncellemeleri; barındırıcı firma sizin için işletim sistemiyle ilgilenir ve güncellemeler meydana geldiğinde güncellemeleri sizin için halleder.
  • Güvenlik bakımı; kişisel kullanıcılar yerine sunucu sistemleri konusunda uzman kişiler sunucunuzun güvenlice servis sunması için gerekli optimizasyon ayarlamalarını gerçekleştirir.
  • Veri yedeklemeleri; Hosting firması sizin için düzenli aralıklarla veri yedekleme işlemi gerçekleştirir.
  • Donanım arızaları; Meydana gelen donanım arızalarından Hosting şirketleri sorumludur. Dolayısıyla Dedicated Server kiraladığınızda donanım arızaları meydana geldiğinde ödeme yapmak zorunda kalmazsınız.

Tabii, yukarıda belirttiğimiz özellikler Hosting firmalarının kendi sözleşmeleri gereği değişiklik gösterebilir. Örneğin bazı firmalar size kullanacağınız Cpanel lisansını kendileri sunarken bazıları ekstradan ücretlendirme isteyebilir veya sunucunuzun yönetimi konusuna hiç karışmayabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.