Giriş Yap / Kayıt Ol

Deface (Bozmak), kötü niyetli internet korsanlarının sızmış olduğu sistem veya web sitelerinde bazı bilgileri değiştirerek sistemin akışını etkilemesi durumudur. İnternet korsanı bir web sitesinin sunucusuna sızarak sisteme zarar vermeksizin ana sayfasını değiştirip, bir not sayfasına yönlendirebilir, bu işleme de tam olarak Deface adı verilir.

Deface

Deface Kayıt

İnternet korsanları internet üzerindeki hacking aktivitelerini meydana getirirken kendi isimlerini kullanmaz, kendi isimleri yerine geçecek olan ve kendi karakterlerinden bağımsız takma isimleri kullanırlar. Bir internet korsanının diğer internet korsanları karşısında başarısını gösterebilmesi için başvurabileceği ilk yöntem deface kayıt yöntemidir.

Deface veya Zone olarak nitelendirilen bu terimlerle kast edilen şey birer yansımadır. Bir internet korsanı internet sitesini ele geçirip, ana sayfasını değiştirdiğinde bu sayfayı kısa süre sonra sitenin geliştiricileri düzeltecektir. İnternet korsanı gerek gücünü ispatlamak ve gerekse daha sonradan bu siteyi Deface ettiğini ispatlayabilmek için Deface kaydı gerçekleştirir.

Deface kayıtları başta zone-h gibi internet siteleri olmak üzere birçok web sitesi üzerinden alınabilir. Unutmadan, her internet sayfasının mirror kaydı yalnızca tek bir kere alınabilir. Örneğin Google’ı yalnızca ilk defa hackleyen internet kullanıcısı Deface kaydına sahip olabilir.

Deface Mirror

Deface Mirror, üst paragrafta da anlatmış olduğumuz üzere yansıma kaynak adresleridir. İnternet korsanları web sitesini hacklediklerinde bu aktiviteyi gerçekleştirdiklerini daha sonradan diğer kişilere de duyurmak yada ispat edebilmek amacıyla Deface mirror sitelerini kullanırlar. Tüm dünyada en çok  kabul gören ve kullanılan ücretsiz deface sitesi zone-h.org internet adresidir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.