Giriş Yap / Kayıt Ol

DNS Prefetch, internet tarayıcısı sayfayı yüklemeye başladığında rel=dns-prefetch ile etiketlenmiş olan linklerin DNS adresini önceden çözümlenmesi için kullanılır. DNS Prefetch ile kendi alan adınız dışındaki kaynakların DNS arama süresi kısaltılır ve internet sayfasının daha hızlı yüklenmesi sağlanır.DNS Prefetch tekniği tüm linklerde kullanmak için uygun bir link etiketi değildir. Bu etiketin faydalarından yararlanmanız için etiketin tam kapsamını bilmeli ve doğru kaynaktaki dosyaların erkenden DNS adreslerinin çözümlenmesi için kullanmanız gerekir.

Bir sayfa yüklenirken muhakkak sayfayla birlikte her bir alan adı için DNS adresi çözümlenir. Sayfamızda 3 domain olduğunu düşünürsek, bu internet tarayıcısının 3 ayrı domain için DNS çözümleme sürecini yerine getireceği anlamına gelir. Fakat sorun şu ki, internet tarayıcısının önce hangisini yüklemeye başlayacağını bilemeyiz. DNS Prefetch’i kullanarak sorgu sayısını düşürebilir ve bir DNS çözümlenirken, daha henüz diğerleri çağrılmadan DNS adreslerinin çözümlenmesini sağlayabiliriz. Böylece oyunu internet tarayıcısının kurallarına göre oynayarak performans artışı sağlayabiliriz.

DNS Prefetch

DNS Prefetch Ne İşe Yarar?

DNS Prefetch etiketi kendi sayfanızın dışındaki bir kaynaktan yükleme yaptığınızda sayfanın yüklenme süresini düşürmek ve daha hızlı açılmasını sağlamak için kullanılan bir link etiketidir. DNS Prefetch’i etkin biçimde kullanarak DNS çözümlenmesi süresi düşürülebilir ve sayfanın açılış hızı düşürülebilir. Tüm bu işleme “DNS Prefetching” adı verilir.

DNS Prefetch Nasıl Kullanılır?

DNS Prefetch’i <link href="https://wmaraci.com"> şeklinde kullanabilirsiniz. Oluşturulan bu kod ile internet tarayıcısına iki şeyi ifade etmiş oluruz.

  • Bir alan adı çağrılmadan önce çözümlemek istiyorum
  • Çözümlemek istediğim alan adı cdn.wmaraci.com adresidir.

DNS Prefetch etiketi HTML dosyalarının üst bölümünde ve <head> ile </head> etiketlerinin arasında kullanılır.

Peki, DNS Prefetch etiketini kullanmayı hangi durumlarda tercih etmeliyiz? İnternet sitenizde bir takım JS dosyaları kullandığınızı ve bu dosyaların bir CDN ya da 3. parti kaynaklar tarafında barındırıldığını düşünelim. Bu JS kodu sayfanızı yapılandırmak için kullandığınız kodlar olabilirken, AdSense kodları, SEO araçları, Google Fonts ve kullandığınız pazarlama veya ölçümleme araçları olabilir.

Sayfanızın üst bölümüne bu kodların tamamını dizdiğinizde internet tarayıcısının ilk olarak hangisini yükleyeceğini bilmeniz olanaksızdır. Kod satırının en üstünde CDN adresinizin yer alması, internet tarayıcısının ilk olarak CDN kaynağını yüklemeyi tamamlayacağını garanti etmez. Bu senaryoda DNS Prefetch’i kullanmak bize güzel bir avantaj sunabilir.

Bu bölümdeki kodlarımıza DNS Prefetch etiketimizi eklediğimizde internet tarayıcısına “İlk olarak hangisini yüklersen yükle ama birini yüklerken DNS Prefetch etiketi verdiklerimin DNS çözümlemesini yapki, yüklenme sırası onlara geldiğinde her şey hazır olsun. Biz de sayfanın açılış hızından tasarruf edelim.” demiş oluruz.

Sonuç itibariyle internet tarayıcısı yükleme önceliğini hangi dosyaya vermiş olursa olsun henüz bir sonraki linki işlemeye başlamadan (çağırmadan) önce DNS çözümlenmesi tamamlanmış olacak. Yaptığımız optimizasyon sayesinde işi şansa bırakmak yerine öncelikleri belirlemiş olacağız.

Mantığı yeterince açık anlattık fakat şu soruya da cevap vermemiz lazım. Madem bu kadar faydalı bir etiket, neden sitemizdeki tüm linklerde DNS Prefetch etiketini ve DNS Prefetching yönetimini kullanmayım ki? Çünkü DNS çözümlemesi sadece dış kaynaklardaki yüklemeler için efektiftir. Kendi HTML sayfanızdaki diğer linklerin hepsi zaten sizin alan adınız üzerinde barınır ve bu linklerin çözümlenmesi sırasında DNS çözümlenmesinin tekrar tekrar yapılmasına gerek yoktur. DNS Prefetch etiketini tüm linklere eklersek gereksiz yere ön belleklemeyi kullanmış oluruz ki bunun SEO nezdinde sitemize faydadan çok zararı dokunabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.