reklam
reklam

Driver Nedir? Driver Yükleme ve Driver Güncelleme

Driver Nedir? Driver Yükleme ve Driver Güncelleme

Bilgisayar kullanıcılarının tümünün bilmesi gereken en temel terimlerden biri olan driver, Türkçesiyle sürücü anlamına gelen donanım yazılımıdır. Bilgisayarımızın üzerinde yer alan donanımların tümü bir ana karta bağlıdır. Bu ana kart üzerindeki donanımların kontrol edilmesi için ise bilgisayarın işletim sistemiyle sürekli bir iletişim söz konusudur. İşte bu iletişimde işletim sistemiyle ana kart arasındaki en önemli etken eleman donanımlara ait sürücü yazılımıdır.

Driver, bir donanımın tam olarak nasıl çalışması gerektiğini işletim sistemine gösteren yazılım görevini görür. Böylece tam ve doğru bir iletişim gerçekleştiği için donanımlar sorunsuz olarak çalışır. Bir bilgisayara yeni bir işletim sistemi yüklendiğinde veya yeni bir donanım takıldığında eğer sürücüleri tam olarak yüklenmezse o donanım ya hiç yada kısmi olarak çalışmayabilir.

Driver Yükleme

Bilgisayarınızdaki donanımların sürücülerinin sorunsuz olarak yüklenmiş olduğunu görmek için Windows işletim sistemi içerisinden Aygıt Yöneticisini ziyaret edebilir, buradan otomatik olarak driver yükleyebilir veya driver güncelleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Driver Güncelleme

Sürücülerin yüklü olması donanımların sorunsuz çalışması için her zaman yeterli değildir. Çünkü teknoloji sürekli değişiyor ve gelişiyor. Donanımıza ait sürücülerin de yeniliklere ayak uydurması için çoğunlukla güncellenmesi gerekir. Sürücü güncellemeleri donanım üreticileri tarafından hazırlanır ve kullanıcılara sunulur. Aygıt yöneticisi aracılığıyla veya doğrudan donanım üreticisinin sitesi yardımıyla bir donanım için en güncel sürücü yazılımını indirip güncelleyebilirsiniz. 

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al