reklam
pst.net
fipek

Durum Çubuğu Nedir? Word Durum Çubuğu ve Durum Çubuğu Nerede?

Durum Çubuğu Nedir? Word Durum Çubuğu ve Durum Çubuğu Nerede?

Durum çubuğu (status bar), bazı programlarda kullanılan arayüzünün bir parçası olarak yer alan, programın gerçekleştirdiği işlevler ve mevcut durumu hakkında kısa bilgilendirme iletilerinin belirdiği çubuktur. Durum çubuğu sayesinde program veya aygıtın kullanıcısı o an aygıtta ne olduğu veya aygıtta gerçekleştirilmeye çalışan işlevin ne durumda olduğu hakkında bilgi sahibi olabilir.

Durum çubuğu bir işlevi gerçekleştirmeye çalıştığınızda ortaya çıkan hatalar ve uyarı mesajlarını göstermesi açısından oldukça işlevseldir. Durum çubuğu sayesinde programlar kullanıcısına bilglendirmeyi yeni bir pencere oluşturarak göstermek yerine arayüzde yer vermiş oldukları durum çubuğu sayesinde kolayca verebilirler. 

Bilgisayar ve programlar haricinde durum çubuğu elemanını artık günlük yaşantımızın bir parçası haline gelen mobil cihazlarımız ve tabletlerimizde de kullanıyoruz. Mobil cihazlarımızda kullandığımız durum çubuğu elemanı, bilgisayarda kullandığımız durum çubuğu elemanının aksine cihazın ekran bilgisi, okunmamış mesaj veya bildirimler gibi cihaz kullanıcısının haberdar olması gereken bilgileri içerir.

Bazı sistemler kullanıcısının durum çubuğu üzerinde yer almakta olan kriterleri ve bilgileri değiştirmesine olanak tanır. Örneğin Word’ün birçok sürümünde kullanıcılar, durum çubuğunda hangi özellikleri görebileceğini kendileri belirleyebilirler. Durum çubuğuna kullanıcı dilerse kelime sayacı, yazılan dokümanın dili veya yazım denetimi gibi çeşitli özelleştirilmiş araçları ekleyebilir. 

Word Durum Çubuğu

Durum çubuğu elemanını bilgisayar tasarımına dahil olması aşamasında Microsoft’un Word de payı büyük. İlk defa internet tarayıcılarıyla birlikte işlevsel olarak Word’e yerleştirilen durum çubuğu, bilgisayar kullanıcısına kaç kelime yazdığını, fareninin pozisyonunu ve ayrıca kullanıcı tarafından eklenen diğer kriterler hakkında bilgiler sunmaktadır. Word’de durum çubuğu elemanı sayanın en alt bölümünde, yazılımın ekranda görüntülenen son kısmıyla başlat menüsü arasında yer alan kısımda bulunur. 

Durum Çubuğu Nerede?

Durum çubuğunun ekran üzerinde yer aldığı pozisyon, kullanılan platform veya programa göre farklılık gösterebilir. Windows işletim sisteminde durum çubuğu ekranın en altında ve sol köşesinde yer alır. Yine de kullanılan bir yazılım içerisinde yazılımın kendi doğası gereği durum çubuğunu pozisyonu da değişiklik gösterebilir. 

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al